След седемчасови дебати приключи обсъждането на предложението за поправки в Конституцията. Шестата поправка влезе в пленарна зала днес.

Вносителите от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС дадоха знак, че между четенията на основния ни закон са възможни изменения.

161 депутати днес гласуваха "за" промените в Конституцията. Очаквано това са депутатите от ПП-ДБ, Герб-СДС и ДПС. 180 гласа са нужни за бързото приемане на предложенията, но при днешното положение разглеждането ще продължи по правило след два месеца.

Дебатите преминаха с тежки критики от опозицията като тази, че предложените поправки са "имитация" на реформи в правосъдието. Стигна се до упреци, че те работят срещу "националния интерес" конкретно заради предложения като това за депутати, министри и президент да могат да се кандидатират българи с двойно гражданство.

Днешното гласуване беше определено от първият подписал се под предложението Христо Иванов като „историческа възможност за правосъдна реформа“.

„Ние сме най-санкционирани по „Магнитски“. Ние днес правим много важна стъпка по отношение на това да стабилизираме политическата система, по отношение на това дали тя е способна да взима решения в обществен интерес“, посочи той.

„Този доклад представлява предварителна осъдителна присъда без подсъдимият да е влязъл на вашия проект, той ви отряза главата - на съдебната реформа и на авторите на този текст“, коментира Корнелия Нинова и нарече предложенията юридическа неграмотност.

ГЕРБ и ДПС контролират парите на държавата, а на вас ви бутнаха този проект за Конституция, който е глупав и вреден. Всичко, което не им харесва, няма да го има, каза Тошко Йорданов от ИТН.

Предложената съдебна реформа не противоречи на Конституцията, каза правосъдният министър.

„Това е дебат за каква страна искаме да живеем. Дали искаме да сме в страна, която е европейска правова страна. или сме в държава, която е в хибриден режим между авторитарен и демократичен режим някъде в периферията на Европа“, подчерта Атанас Славов.

Дебатите на първо четене продължиха 7 часа,  без прекъсване. Последва и гласуването. Тази сутрин Делян Пеевски очерта хоризонта пред шестата поправка . Според планът му окончателното гласуване на поправките трябва да бъде факт малко преди Коледа.

Вторият и Третият, подписали се под предложението, днес заявиха - няма да подкрепят смяната на националния празник, а ДПС - възможността главния прокурор да бъде назначаван за втори мандат .

„В България много хора обичат да се правят на това, което не са. Аз няма да влезна в същия тон и да говоря за правни теми, за което хората учат с години. На-важното за промяната на Конституцията е съдебната реформа, което се говори години наред – за разделянето на съвета, за повече съдии, за по-малко прокурори, по-малко политика“, обясни Бойко Борисов.

Промените в Конституцията предвиждат още Висшият съдебен съвет да се раздели на две, служебният премиер да се назначава от президента, но да бъде избиран между председателите на Народното събрание, на Конституционния съд и управителя на БНБ.