Зидове на римски сгради откриха археолозите по време на ремонта на ВиК мрежата в Силистра.

„Това са едни много стабилни постройки, със зидове, запазени на места до два метра, с основи. Те илюстрират един много наситен градски живот. Повечето структури са от четвърти век. Това е времето когато Дуросторум получава най-цветущия си период поне като размери“, коментира проф. д.и.н. Георги Атанасов, ръководител на археологическия отдел н РИМ-Силистра.

Голям каменен блок пази надгробен надпис от античния Дуросторум.

„Разкрихме голям варовиков каменен блок – около 1.80, на 80, на 30 сантиметра. Още при разкриването му, в страни забелязахме едно табло или табула ин скрипта с няколко букви – have, на латински… нещо като скръб“, разказа още проф. д.и.н. Георги Атанасов.

Върху плочата има скулптури на лъвове в двата края, гроздове по-надолу, а в средата – образа на починалия знатен римлянин – очевидно военен, поради наличието на характерно за това съсловие облекло. Според археолозите плочата е от края на втори и началото на трети век.

Според проф. д.и.н. Георги Атанасов има нещо още по-интересно - местно ателие в античния Дуросторум изработвало такива надписи.

В Силистра е имало висока каменоделска култура по това време. Това личи и от друга подобна плоча, намерена през 60-те. Също с подобни лъвове и украси. При разкопките сега археолозите попадат и на елемент от дорийска колона и каменен хаван за домакински нужди.

„Най-интересната по-късна структура беше един път, вероятно от османската епоха, проследим по цялата улица "Дръстър". Той показва някаква приемственост – където има път, там е имало път и през миналото“, смята археологът Калоян Димов.

Плочата ще обогати артефактите от римско време в музея, а ще бъде изложена пред сградата, за да може да бъде разгледана от силистренци и гостите на древния град.