Отсъствията на депутатите ще се таксуват с две трети от дневното им възнаграждение, когато заседанията на парламента са провалени заради липса на кворум. Това решиха народните представители с приетите днес промени в парламентарния правилник. Това ще става обаче само при липса на уважителни причини за отсъствието.
При неоправдано отсъствие от три поредни или общо пет пленарни заседания за съответния месец Народното събрание няма да поема повече от една трета от т.нар. представителни разходи на депутата. Както и досега, в подобен случай ще се удържат и две трети от месечното му възнаграждение.
Отхвърлени бяха проекторешенията на „Атака", които предвиждаха при три поредни неизвинени отсъствия или пет за целия месец депутатите да не получават изобщо месечно възнаграждение, както и представителни разходи.
Депутатите приеха също, че Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения ще осъществява парламентарно и гражданско наблюдение на дейността на държавните регулаторни органи чрез публични обсъждания. Не беше подкрепен първоначалният вариант, предложен от депутатите Мая Манолова и Христо Бисеров, тази дейност да се извършва от постоянно действаща подкомисия, която да се формира на паритетен принцип с по един народен представител от всяка парламентарна група.
По предложение на председателя на парламента Михаил Миков докладите и становищата по законопроектите на другите комисии, извън водещата, ще могат да се представят в резюме. Докладите с отчет за дейността на органите, които са задължени да се отчитат пред парламента, трябва да се внасят до 31 март, ако в закона не е предвиден друг срок.
По време на дискусията Красимир Велчев от ГЕРБ обвини управляващата коалиция в „чист популизъм” при половината от предложенията. По думите му, в предишното Народно събрание депутатите от ГЕРБ са били санкционирани по вътрешни правила не за три, а за по-малко от 50% гласувания за деня. „За целия мандат бяха събрани 200 000 лв. от наказания и те бяха дарени за лечението на деца”, припомни Велчев.
Той цитира Хенри Форд, че има четири основни категории работници - умни и работливи, умни и мързеливи, глупави и работливи и глупави и мързеливи. „Най-вредни са глупавите и работливите”, коментира Красимир Велчев и допълни, че парламентът прави извънредни заседания, а в същото време се губят дни за дискусии за тефтерче. „Хората искат да си ходим, а ние правим промени в правилника”, коментира още Велчев.
„Вие открихте популизма”, репликира Гален Монев от „Атака", който бе сред вносителите на измененията. Колегата му Николай Александров пък призова Велчев, като говори за оставка, да даде личен пример.
Лидерът на „Атака" Волен Сидеров цитира статия на Кръстю Пастухов, озаглавена „Защо ме изкушавате, лицемери?" и заяви, че явно няма промяна от 1947 г. досега. Сидеров каза, че в предишния парламент ГЕРБ са купили 10 депутати от „Атака", с което партията на Бойко Борисов откраднала 2,5 млн. лв. от субсидията на националистическата формация. По думите на Сидеров, ГЕРБ били образец на корупцията.
Председателстващият заседанието Мая Манолова се намеси и отбеляза, че към средата на октомври отсъствията на депутатите от ГЕРБ са около 1560.