Президентът Румен Радев ще връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, излъчен от втората по численост парламентарна група в 49-ото Народно събрание.

На 27 март, сряда, от 15 часа на „Дондуков“ 2 държавният глава Румен Радев ще връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за премиер, излъчен от ПП-ДБ.

Мандатът, връчен на Мария Габриел, беше неуспешен. За точно един час дебат първият мандат, ротацията и некоалицията отидоха в историята. Депутатите подкрепиха отказа на Мария Габриел да бъде номинирана за премиер и нежеланието на Бойко Борисов повече да преговаря с ПП-ДБ.

За решението гласуваха 226 депутати, а един се въздържа - Бойко Рашков. Мария Габриел изобщо не дойде и дебатът се проведе в нейно отсъствие.

Още преди това Бойко Борисов обяви, че преговорите са се водили до последно, но са се провалили заради нови условия от ПП-ДБ. Едно от тях е било смяна на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов.

„Отиваме на избори. Всичко друго е фарс и мъка. Нека запазят достойнството си всички“, посочи Делян Пеевски от ДПС.

ПП-ДБ са готови да реализират втория мандат като общ с ГЕРБ-СДС.

"По решение на Парламентарната група на ПП-ДБ и органите на партиите в коалицията, ние потвърждаваме готовността си да реализираме този мандат като национален, съответно общ, с ГЕРБ-СДС", пишат в писмо до ГЕРБ-СДС от ПП-ДБ.

Те са готови да направят това при спазване на ангажиментите, които са поели взаимно преди 9 месеца.

В писмо, подписано от председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, се посочва, че политическата сила няма да участва в опити за съставяне на правителство.

От ГЕРБ-СДС допълват, че са направили съществен компромис, пропускайки възможността след последните предсрочни избори да съставят кабинет с първия мандат, за да подкрепят втория на ПП-ДБ. Така съдбата на втория мандат вече изглежда предизвестена. 

Потенциалните получатели на последната папка - ДПС, БСП, „Възраждане“ и ИТН заявиха, че няма да опитват да правят кабинет.

Според шестата поправка в Конституцията Румен Радев трябва да посочи шестия си служебен премиер от конкретни десет лица на високи публични позиции.

Експертите повдигат въпросите:

  • Какво ще стане, ако всички те откажат?
  • Трябва ли да напуснат досегашните си длъжности?
  • Могат ли да бъдат кандидати за народни представили?

Конституцията посочва, че основна задача на служебното правителство е да организира честни и свободни избори.

„Всички тези назначения са политически назначения по една или друга причина. Това са хора, които в една или друга степен са близки до една или друга партия. А иначе какво ще направи президента – тук може само да гадаем, защото не се появи този обещан закон, който да уреди в подробности тази материя. Ще се избере някой, както и самият той каза - по домовата книга“, коментира в „Тази сутрин“ проф. Александър Маринов, бивш председател на стратегическия съвет при президента.

Обречен ли е вторият мандат – отговорът утре от Кирил Петков в „Тази сутрин“ по bTV.

По темата работиха Десислава Ризова, Ванина Недкова и Гергана Венкова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement