„Не се меся във вътрешните дела на никоя партия и няма да допусна да бъда замесван в такива долнопробни конспирации и медийни димки. Явно когато имаш амбиции да управляваш цялата държава, а се вижда, че не можеш да управляваш собствената си партия, е нормално да си изнервен“.
Това коментира президентът Румен Радев по повод думите на Делян Пеевски, че е замесен, заедно с ПП-ДБ, в опит да свалят председателя на парламента Рая Назарян и да изберат друг, който впоследствие да стане служебен премиер.
„Това не е обществен въпрос, а някакъв личен въпрос и лична драма, която върви към своята развръзка. Не мога да коментирам фантазиите на други хора, не ме завличайте в подобни конспирации. Аз в такива не участвам“, допълни Радев.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Третият мандат
„Моята задача е да направя, така че да има максимално добри условия за съставяне на правителство. Това, което зависеше от мен съм го направил. Както призовах и при връчването на третия мандат, очаквам диалогичност, конструктивност от партиите и ясно и откровено да заявят своите намерения. Нека да изчакаме резултата от тези консултации. В момента сме в хипотезата на третия мандат“, каза президентът.
По думите му все повече хора отпадат от „домовата книга“ за възможни кандидати за служебни премиери.
„Когато бяха обявени тези промени, някои хора като заместника на омбудсмана си подадоха оставката. Други заявиха, че изобщо не могат да се нагърбят с тази отговорност и това е един от големите проблеми на тези конституционни промени. Сега тези промени въвеждат изкривяване и във функцията на редица важни институции като БНБ, омбудсмана, Сметната палата, защото сега когато се избират хора, за тях ще се мисли с презумпцията, че могат да станат и премиери. Това изкривява самия процес на назначаване на хора в бъдеще на тези позиции и не е нормално“, посочи Румен Радев.
По думите му отговорност за тези промени и назначения носят хората, които промениха Конституцията. Списъкът става все по-малък и на практика няма възможност за избор, каза Радев.
Сегашният парламент е в полуразпад и предизборна кампания, а служебното правителство не носи никаква политическа отговорност, каза още президентът.
„Това е огромният проблем на това правителство и отговорност трябва да се търси от тези, които направиха тези промени, а те съответно трябва да си търсят отговорност в парламента от това правителство. Политическа отговорност няма, но за сметка на това растат съмненията около това правителство за дълбоки зависимости и това се вижда по редица немотивирани кадрови промени и редица резултати в работата“, заяви Румен Радев.
Решението на Конституционния съд (КС) за промените в основния закон
„Ако погледнем към този въпрос като цяло, като злополучния ремонт в Конституцията и последващите решения на КС, виждаме, че те водят до някакви парадоксални резултати. Нямаме съдебна реформа, но имаме управление без никаква политическа отговорност. Хора с двойно гражданство не могат да бъдат министри, но могат да бъдат народни представители. Те могат да избират и контролират министрите, да коват закони и да взимат важни решения относно националната сигурност“, каза Радев.
„Излиза, че обикновено Народно събрание не може да пипа правомощията на главния прокурор, но има право съществено да ограничи правомощията на държавния глава и то тези, които пряко касаят държавното управление. Цялостната оценка за този експеримент с шестата поправка на Конституцията е, че той не само не успя да постигне заявената цел – съдебна реформа, но и съществено разклати конституционните устои на държавата. Това е катастрофалният резултат от реформаторския напън на сглобката да използва и употреби основния закон като алиби за своето съществуване“, допълни президентът.
Скандалът с посланика ни в Украйна
„Има ясно разписан ред как се назначава посланик, а то изисква президентски указ. Когато назначаваш човек, който ще изпълнява ролята на посланик, най-малкото е редно да има поне някакво съгласуване с президентската институция. Що се касае до посланика ни в Украйна - да, това е приоритетно назначение. Беше ми предложено в началото на правителството Денков-Габриел г-н Ненчев, аз го отхвърлих. След това с пакета други посланици ми беше предложен г-н Петър Танев с ясни мотиви от външния министър, които аз приех. След това за него не се върна решение на Министерския съвет. Защо – този въпрос към Министерския съвет“, каза Румен Радев.
Пожарите у нас
„Имаме и политически, и институционални пожари. Най-важното обаче е да се гарантира безопасността на хората, техния живот, имущество и препитание. За това трябват сериозни способности. Трябва да гледаме напред и да си даваме сметка, че ни чакат периоди на кризи, бедствия и аварии. Трябват ни подготвени хора, техника, нормативна база, организация“, посочи държавният глава.
Той призова за преразглеждане на решението на парламента, с което задължава Министерския съвет да закупи специализирана летателна техника за борба с пожарите към МВР.
„Ние сме държава с ограничени икономически финансови възможности. Не можем да си позволим да дублираме една и съща дейност в няколко структури“, допълни президентът.