Шест партии и коалиции от Петрич поискаха касиране на изборите.
Според тях има примери за много нарушения в общината.

Касирането на избори е възможно при нарушение на закона, което променя изборния резултат, казват конституционалисти.

В Петрич сред жалбоподателите има и такива, които вече са избрани за общински съветници, но смятат, че изборният процес е бил опорочен от комисиите в секциите или от Общинската избирателна комисия в Петрич, които се забавили с обявяването на резултатите. И поискаха от съда отмяна на вота.

„Има различни сигнали и информации, за това, че да речем в дадено населено място, на кандидат-общински съветник - гласува той, заедно със семейството му, липсват гласовете“, коментира Станимир Златков, общински съветник в Петрич.

От Общинската избирателна комисия отказаха коментар пред bTV, преди да са се запознали с жалбата на партиите и коалициите.

Каква е процедурата за оспорване на вот?

„Основанията какви са - нарушения на закона. Но тук трябва да се приложи принципът на мандатната релевантност. Тоест да се прецени в каква степен нарушенията, които се констатират в хода на едно съдебно производство влияят върху изборния резултат“, коментира проф. Пламен Киров – ръководител на катедра „Конституционноправни науки“.

Изборите се касират само ако нарушенията са променили резултата, но нарушителите се наказват при всички положения.

„Всичко ще бъде преценено съвкупно в едно съдебно производство и ако се съберат неопровержими доказателства, но за конкретен избор и община, не общо за страната“, посочва професорът.

Първото касиране на избори у нас е през 1995 година, когато е отменен изборът на Жорж Ганчев за депутат заради двойно гажданство.  През 2007 са касирани изборите в Казанлък, 2011 - в Белоградчик и Кюстендил, а 2019 - в Карагеоргиево, Тенево и Славяново.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement