Управителният съвет на Съюза на международните превозвачи (СМП) взе решение да не участва в действията по блокиране на българо-турската граница в понеделник.

В Пловдив се проведе извънредно заседание по повод на продължаващите проблеми с двустранните и транзитни разрешителни за България и Турция.

"След като искането за насрочване на среща на министрите на транспорта на двете страни беше удовлетворено решихме да не блокира границата", се казва в изявлението на браншовата организация.

От СМП заявяват, че имат готовност за протестни действия, ако на предстоящата среща на 21 февруари в Анкара не бъдат удовлетворени исканията на българския транспортен бизнес.

От Сдружението обаче имат информация, че по-малките превозвачи все пак готвят блокада. Само за 10-тина дни кризата на границата спря стотитици пратки, а загубите за бизнеса и за бюджета на двете страни са огромни. Проблемът с еднократните разрешителни удари и българските и турските превозвачи еднакво болезнено.

Спирането на транзитните пратки носи солени загуби и за бюджета на България. От всеки провален курс държавата се лишава от стотици левове - от такси, разрешителни и винетки.

От началото на кризата броят на камионите, които влизат у нас само през Капитан Андреево, е намалял почти двойно. Ако превозвачите изпълнят заканата си и след часове напълно блокират границата, дупката в бюджета може да надхвърли и 1 милион.