При преговорите между „Инерком” и ЧЕЗ в Прага в началото на месеца, разбира се, е имало нужда от преводач – в екипа на българската компания с тази задача е била натоварена спорна личност – българо-чешкия предприемач Никола Молчан, пише чешкият в. „Лидове новини”.

Информация беше потвърдена за bTV от страна на ЧЕЗ.

Името на Молчан стана особено известно през 2009 г., когато българската полиция го задържа във връзка с разследване на убийството на неговия бизнеспартньор и приятел Либор Мировски, пише чешкият вестник „Лидове новини”.  

Молчан прекара в ареста две седмици, но съдът го пусна на свобода, тъй като не намери достатъчно доказателства за вината му. Десетина години преди това – през 1998 г. името му е било свързвано и с два други случая на убийства, за които обаче не е бил задържан, пише още изданието.

През май 2015 г. софийският градски съд е отменил постановлението на Софийската градска прокуратура, с което досъдебното производство срещу Молчан е прекратено от прокуратурата и е върнато на държавното обвинение.

Това решение на магистратите е потвърдено и от второинстанционния съд през октомври 2015.

Според магистратите прокурорът при постановяване на своя акт не е изследвал обективно, всестранно и пълно всички обстоятелства по делото, които е събрал до момента на своето произнасяне.

„…Правилно съдът е приел, че прокурорският акт е и необоснован, тъй като липсва достатъчен анализ на събраната доказателствена маса, който да послужи на съда за преценка при постановяването на своя съдебен акт при производството по чл.243 НПК. Правилно е отчетено и това, че в своите мотиви, като част от постановлението, което съставя, прокурорът е длъжен да развие в пълнота своята теза въз основа на която приема за установени или не определени факти и обстоятелства, които са от значение за изясняване на предмета на доказване по делото. Още повече, че в постановлението и самите правни изводи, отново твърде лаконични и неясни, не кореспондират с описаното като фактическа обстановка, което прави объркването още по-голямо и прави невъзможно съдът да се произнесе обективно”, пишат съдиите от Софийския апелативен съд.

Вижте определението им тук:

„Г-н Молчан не е бил официална част от преговарящия екип на дружеството „Инерком”. Когато беше публикувана информация за него в българските медии, проверихме за кого става дума. Г-н Молчан съпровождаше „Инерком” като преводач, тъй като преговорите се водеха на чешки и на български”, казва пред изданието говорителката на ЧЕЗ Алице Хоракова. Тази информация беше потвърдена и пред bTV.

„Лидове новини” подчертават, че са опитали да влязат във връзка и с „Инерком”, но на въпросите си за дейността на Молчан не са получили отговор.

Според изданието обаче между „Инерком” и Молчан има връзка, която не е случайна, и минава през бизнесдамата Мая Христова. Тя познава сем. Върбакови, а на Молчан е била шеф – той е управлявал „ММ Глобал”, клон в Прага на конгломерата ѝ „ММ Груп”. В същото време седалището и на „Инерком” и на „ММ Груп” е в една и съща сграда в София. Преди година българският в. „24 часа” писа, че в офиса на „ММ Груп” е влязла полиция – във връзка с разследване за пране на пари.

Молчан, който всъщност е роден в Рим, стана известен в Чехия в началото на 2009 г., когато беше арестуван от българската полиция по обвинение в убийство на бизнеспартньора и най-добър си приятел Мировски, с когото строели апартаменти по българското Черноморие.

Според тогавашните информации на всекидневника „Право” Мировски е умрял от получените пет огнестрелни рани. Убийството трябва да е станало през октомври 2008 г., но тялото му е намерено няколко дни по-късно в планините край София от човек, събирал шипки.

Няколко месеца по-късно полицията стигна до извода, че убиец вероятно е Молчан и неговия шофьор и бодигард.

Според информация на Чешката телевизия Молчан дори се предполага, че е изпратил мобилния телефон на Мировски в Чехия, с една цел – да се пращат от него съобщения, така че да изглежда, че Моравски се е прибрал в страната жив и здрав.

Също така има и информации, че Молчан платил на полицаи на софийското летище, за да регистрират (изходящо минаване с) паспорта на Мировски.

След като беше пуснат на свобода поради липса на доказателства, Молчан се оплака, че в ареста му е бил оказван физически тормоз, бил му пускан ток и е бил бит, докато ръцете са му били вързани зад гърба. Според полицейския аташе на Чехия в България Давид Родр, цитиран от Чешката телевизия, той самият е бил повече от изненадан от пускането на Молчан от ареста.

Тогавашният правосъден министър на Чехия също се намеси с искане случаят да бъде разследван и в Чехия, но чешката прокуратура отказа да се занимае и разследването спря.

В България Молчан има различни имена – например в документи в имотния регистър фигурира и под името Никола Владимиров Молчанески, пише „Лидове новини”, като цитира „Бивол”.

Възможно е Молчан отново да се появи в Прага с екипа на „Интерком”, който да продължи преговорите за ЧЕЗ. И докато преди ЧЕЗ може и да не са знаели кой седи на масата до тях, сега вече знаят кой им оказва тази чест, завършва чешкото издание.