За благото на биологичното разнообразие работи премиерът Бойко Борисов. Дадената дума на министър-председателя се оказа не хвърлен камък, а засадено блатно кокиче. Както беше обещал преди десетина дни в присъствието на своите министри, днес той се включи в преместването на 2605 корена от редкия растителен вид, цъфнали покрай строящата се автомагистрала „Марица”.
„Съвсем друг ще стане този регион след около година”, прогнозира убеден Борисов, след като се присъедини към преместването на безопасно разстояние на цветята от лот 1 на аутобана. По предписание на еколозите растенията трябваше да сменят местоположението си, за да избегнат критичните 50 м от трасето, където замърсяването е по-голямо.
„В същото време е важно да направим така, че да запазим и биологичното разнообразие. Ще дадем малко пари, ще дадем малко труд... Ето - хората копаят, ще ги пренесем и ще се разсадят”, каза премиерът.
Той за пореден път изтъкна приятелските отношения, зародили се между държавата и еколозите: „Някой може да ни се поусмихне, че идваме заради 2605 корена блатни кокичета. Благодаря на еколозите, че разясниха на публиката колко е важно и колко хора се лекуват”. Тук трябва да се отбележи, че блатното кокиче е включено в Червената книга на България в категория рядък вид.
А когато се заговори за строеж на път, съобразен с екологичните изисквания, Борисов неведнъж е изтъквал, че „Марица“ е проектирана по най-добрите европейски практики за опазване на околната среда. По трасето са предвидени сухи биокоридори и проходи за дребни бозайници, влечуги и сухоземни, прозрачни екранни съоръжения за птици, както и шумозащитни прегради.
Извън темата за флората и фауната на България, премиерът заяви, че АМ „Марица” е много важен проект, който свързва два континента.