Предстоят промени в МВР. Жандармерията се обучава в антитерор. Част от служителите преминават през специална подготовка в Специализирания отряд за борба с тероризма.
Така се формират специални патрули, подготвени да действат заедно с командосите при терористични заплахи, нападения и кризи със заложници.
Очаква се те да станат част от полицейска структура, която ще обедини жандармерията и баретите.
Създаването на новото елитно звено е част от промените в новия закон за МВР, които бяха гласувани на първо четене в парламента.
Само по bTV разкриваме част от тайните на обучението по антитерор.
Когато има преследване на терористи и стрелба, при бягство на заподозрените и опити за взрив, след барикада в обществена или изоставена сграда - това са само част от сценариите, при които се обучават патрулите по антитерор.
„Това са едни специализирани звена на жандармерията, които се подготвят спрямо личностните им качества, спрямо това какви умения притежават – като физическа подготовка, умения за боравене с оръжие. И на тези служители залагаме при това обучение“, обяснява директорът на Дирекция "Жандармерия" Красимир Добрев.
„Придобиват знания как да се движат в тактическа формация, така че да имат контрол върху средата около тях. И, разбира се – да могат да използват предоставените от самия терен прикрития, укрития, за да могат впоследствие да докладват, да комуникират взаимодействат с останалите на място сили на реда“, допълва Георги Гайков, командир на СОБТ – МВР.
У нас през последните две години през обучения по антитерор са минали много от служителите в системата.
„Обучаваме се как да неутрализираме масов убиец в градска среда, движението на екипа, как да се стиковаме, как да реагираме – детайли, на които реално няма кой друг да ни научи“, разказва служителят на жандармерията Димитър Игнатов.
„В критична ситуация е най-важно да знаем как да се прегрупираме и да обезопасим самото място, където е заплахата. И да я неутрализираме“, обяснява Никола Табаков от Дирекция "Жандармерия"
Обучението е няколко етапа, а за групите по антитерор най-важно е да работят в екип, да си разпределят задачите и не на последно място - да са подготвени за всеки неочакван сценарий, с който може да се сблъскат в реалността.
Обученията са рутинни и се правят от две години по разпореждане на вътрешния министър, а причината са множеството заплахи към сигурността в Европа.