Това лято пътят до морето се съкращава с близо час. В края на следващата седмица от София до Бургас ще се пътува само по магистрала, а 2 седмици по-късно предсрочно ще бъде пусната и част от АМ „Струма”.
Първата направена отсечка от „Струма” трябваше да бъде пусната в началото на септември, но строителите вече са готови и откриването ще бъде с месец и няколко дни по-рано. Това се прави, за да се облекчи трафикът и да се съкрати пътят към Гърция, където много българи традиционно прекарват лятната си почивка.
Става въпрос за 17-километрово трасе, което започва малко преди село Долна Диканя и свършва преди Дупница. Разчетите на експертите показват, че това съкращава пътя с поне 20 минути.
Лот 1 на магистралата се отличава с няколко неща от другите магистрали у нас. Освен надлез за мечки и други животни, за първи път тук е направен и подлез за вълци като изискване на екологията. Мантинелите, които се поставят пък, са супер еластични и издържат дори тежестта на няколкотонен камион, за да не може при инцидент да навлезе в насрещното платно. Остават довършителните работи.
"В момента работите, които се изпълняват, е полагането на хоризонталната маркировка, монтиране на вертикална сигнализация, на стоманените предпазни огради или т.нар. мантинели, на шумоизолиращи прегради", изброява Цвета Томчева, Агенция "Пътна инфраструктура".
През целия път строителите работиха заедно с археолозите. Резултатът е 3 ценни исторически находки, които вече са събрани в изложба - по трасето са открити тракийски некропол от 9 век преди Христа, могила с погребан войн от 2 век и късно антично селище с много монети и уреди на труда на 17 столетия.
Още по-усилена е работата по отсечката от Ямбол до Карнобат на магистрала „Тракия”. Полагат се маркировки, заравняват се междулентови пространства, валяци полагат последното покритие асфалтова смес. Наети са десетки фирми подизпълнители, за да приключи строителството в най-кратки срокове.
Последният срок за пускане в експлоатация на последния Лот от автомагистрала „Тракия” е 12 юли. Така най-после аутобанът ще бъде завършен, близо 40 години след започването му.