250 са фирмите, които не са банки и предлагат кредитиране. По оценки на бранша около 2/3 от тези компании отпускат т.нар. бързи заеми.
По данни на една от тези фирми сумите, които се теглят най-често са между 200 и 400 лева, един от всеки пет клиенти търсят парите, за да си платят сметките. Разбира се ремонт, лечение и покупка на техника също са сред основните причини за теглене на бързи заеми.
Всеки трети клиент на този магазин пазарува с пари на кредит. Таня Александрова тъкмо е изтеглила заем от 300 лв. за подаръци за Коледа, които ще връща за 7 месеца. Валентин Гълъбов твърди, че търсенето е симптоматично. „Ръстът на много малките кредити за крайни нужди означава, че голяма част от обществото живее на един ръб на оцеляването”.
Докато има хора, които вземат бързи заеми, за да си платят тока, според експертите зад ръста на потребителските кредити стои по-оптимистична оценка. „На хората им омръзва да живеят в криза”, допълни Гълъбов.
Например има купувачи, които могат да си позволят дадена стока, но теглят кредит, за да вземат по-скъп модел, който обаче пести енергия. Йордан Вакъвчиев заяви, че тенденцията я има при климатиците, при кухненските уреди, един по-скъп уред с течение на времето се изплаща, дори да се вземе на кредит.
Семейството на Таня казва, че с общ доход от 700 лева на месец, са редовни ползватели на бързи кредити. „Ами веднъж годишно, дори 2 пъти. До сега са били за неща, които не можем наведнъж да изплатим”, обясни тя.
Очакванията на търговците в тази верига са и до края на годината да се запази тенденцията един от трима да пазарува на кредит. В момента търговската верига, в която се намираме отчита удвоени дневни обороти. А прогнозата за след една седмица е, че този магазин ще изглежда като претъпкан градски автобус.