Правителството предлага линията на бедност да се увеличи от догодина с 4,4%, или с 22 лв. – от 504 на 526 лв. Проектът обсъдиха днес представители на синдикатите, бизнеса и правителството на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Снимка: btvnovinite.bg

От 1 юни тази година с линията на бедност са свързани социалните помощи и редица социални плащания. Линията се актуализира всяка година по специална методика, като се определя по изследването на Евростат „Статистика на доходите и условията на живот“.

Бизнесът подкрепя предложението на кабинета, докато синдикатите са против.

Основните критики на профсъюзите са свързани не само с конкретния размер, но и с методиката за определянето на прага. Те смятат, че този показател трябва да се актуализира спрямо инфлацията, а не спрямо данните на Евростат. По техни изчисления линията на бедност трябва да се увеличи на 646 лв.

До края на юни 2024 г. се предлага да важи нулевата ставка за ДДС върху хляба и брашното. Бизнесът подкрепя, а синдикатите са против. Аргументът - цените не са намалели.

Снимка: btvnovinite.bg

Засега остава нерешен въпросът за ДДС ставката, която плащат ресторанти и хотели – дали от 9% да се върне на 20%.

bTV провери какво смятат за линията на бедност в град Искър

След повече от десет години на гурбет в чужбина, Анета се сблъсква с родната реалност. Наета е по програма като личен асистент на 4 часа срещу възнаграждение под 400 лв. на месец. Казва, че тези пари за нищо не стигат.

Далеч под линията на бедност живее и Иван Коцев, пенсионер по болест. Общото между двамата е, че разчитат на децата, за да оцеляват.

По данни на Националния статистически институт (НСИ) под линията на бедност живеят 23% от населението на страната.

По материала работиха Христиания Червенкова и Маргарита Стефанова.