Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в Гражданския процесуален кодекс и Закона за медиацията, съобщиха от ведомството.

С тези промени се цели повишаване на доверието към медиацията като доброволен способ за решаване на правни спорове, уточняват от министерството.

То предлага провеждане на задължителна информационна среща за медиация по 12 групи граждански и търговски дела.дела,

Оттам допълват, че текстовете са съобразени с Решение №11 от 1 юли 2024 г. на Конституционния съд и съответстват на изискванията на Европейската комисия.

С тях страната ни изпълнява ангажименти, заложен в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Задължителна информационна среща за процедурата по медиация ще се провежда след преценка на съда по всички брачни спорове, свързани с упражняване на родителските права, местоживеенето на детето, личните отношения с детето и неговата издръжка, определяне на мерки за лични отношения с бабата и дядото, издръжка. Също и за възнаграждения или обезщетения при трудови правоотношения, за признаване на уволнението за незаконно и възстановяване на работа, спорове за съсобственост и други семейни, облигационни, вещни и търговски спорове.

В подбора на делата е отчетена практиката за успешно постигане на споразумения на центровете за спогодби и медиация към Софийския районен съд и Софийския градски съд, окръжните и районните съдилища в Бургас, Варна, Плевен и Велико Търново.

Информационната среща ще се провежда в съдебните центрове към всеки окръжен съд и е така организирана, че да не забавя по никакъв начин съдебното производство, обяви министърът на правосъдието Георги Георгиев.

В законопроекта се залага и финансов стимул – връщане на 75% от внесената държавна такса на ищеца при одобрение от съда на споразумение, постигнато в резултат на медиация. В момента при одобрена спогодба се връща половината от внесената държавна такса.

Разноските за информационната среща и за процедурата по медиация с обща продължителност до 3 часа ще се заплащат от бюджета на съда по разпоредбите в Закона за медиацията. Медиаторите към съдебните центрове по медиация, които са преминали обучение, запазват правата си. 

Информационна среща не се провежда, ако медиацията е изключена за този вид спорове със закон, при наличие на убедителни доказателства за оказано насилие от страна по делото, ако ответникът признае иска и в други изрично изброени хипотези.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK