Мигрантите и евроскептицизма се очертават като основни акценти в политическите послания за предстоящите европейски избори догодина.
Европейските социалисти са „за” федерализацията, срещу социалното неравенство, бедността, социалния дъмпинг и неравенството между половете.
Евроскептиците и популистите, макар и да не призовават директно за разпад, са категорични, че няма да плащаме издръжката на икономическите имигранти и социалните туристи. Борят се срещу федерализацията и са „за” Европа на отечествата.
705 ще са местата в Европарламента през мандата 2019 – 2024 г. Предишният мандат те бяха 751.
Промяната е заради брекзит. Великобритания губи 73 места и една трета от тях се разпределят между останалите държави.
България избира 17 евродепутати.
Борбата за власт в Европа в момента дава шансове на евроскептиците и популистите да засилят позициите си. А ролята на Европарламента да управлява политиката на съюза отслабва, смятат анализаторите.
Европа се национализира и върви по посока на връщане на суверенитета на националните държави, посочва политологът Георги Киряков.
Тенденциите се пренасят и в България - шансове да увеличат представителството си имат популистките формации.
В така наречения патриотичен сектор има възможност да увеличат представителството си, ако сплотят и останалите така наречен патриотични организации.
При либералите няма да настъпи промяна, ДПС ще си запази толкова колкото и досега е имала.
При ЕНП всички очакват, че представителството ще се запази и дори ще се увели, при социалистите има разногласия и не се знае кой ще оглави листата.
Там е възможно да има отлив на електорат и БСП да се окаже с по малко депутати.
Това, което може да мобилизира електорат, е популистка риторика, антиемигрантката тема, евросубсидиите.
Най –големите политически групи защитават единството на съюза.
„Основното според мен е да останем заедно да не се делим, едно от най важните послания е: няма втора класа европейци”, смята Манфред Вебер, кандидат на ЕНП за председател на ЕК.
„Крайните националисти и популистите използват реалните страхове на хората, следващият парламент ще бъде по фрагментиран, ние сме против разрухата на Европа”, посочва Сергей Станишев, президент на ПЕС.
Решаващо за бъдещето на Евросъюза ще бъде как Великобритания ще го напусне и дали Германия ще отстъпи водещата си позиция на Франция. Това ще стане ясно в края на март.