След като се закле в Народното събрание, служебният кабинет на Андрей Гюров прие властта от правителството на Росен Желязков.
Предложената от Гюров структура на правителството предвижда 22 министерски поста, от които трима вицепремиери. За първи път има вицепремиер за честни избори.
Ето пълния списък с имената в служебния кабинет:
- Зам.-министър председател и министър на правосъдието – Андрей Янкулов
- Зам.-министър председател по европейските средства – Мария Недина
- Зам.-министър за честни избори – Стоил Цицелков
- Министър на финансите – Георги Клисурски
- Министър на вътрешните работи – Емил Дечев
- Министър на външните работи – Надежда Нейнски
- Министър на регионалното развитие и благоустройството – Ангелина Бонева
- Министър на транспорта – Корман Исмаилов
- Министър на труда и социалната политика – Хасан Адемов
- Министър на отбраната – Атанас Запрянов
- Министър на иновациите и растежа – Ирена Младенова
- Министър на образованието – Сергей Игнатов
- Министър на здравеопазването – Михаил Околийски
- Министър на културата – Найден Тодоров
- Министър на земеделието – Иван Христанов
- Министър на околната среда – Юлиян Попов
- Министър на икономиката и индустрията – Ирина Щонова
- Министър на енергетиката – Трайчо Трайков
- Министър на електронното управление – Георги Шарков
- Министър на туризма – Ирена Георгиева
- Министър на младежта и спорта – Димитър Илиев
„Историята вероятно не помни тези, които са имали гръмки титли и постове, но винаги помни тези, които са вземали решения, когато е трябвало да бъдат взети“, каза бившият премиер Росен Желязков на церемонията по предаването на властта.
Росен Желязков се обърна към бившите министри и им благодари, че са вземали решения, когато трябва, а не лесните.
„Настоящият момент не е просто изпълнен с тържествена церемониалност, не е предаване на политическо наследство дори по опис, настоящият момент е моментът, в който се предава и се поема отговорност“, каза още Желязков.
По думите му в живота на политика има две важни дати – когато поема кормилото на управлението с очаквания и малка доза илюзии и моментът, в който пуска кормилото на управлението, в който момент има равносметка и много научени истини.
„Вие сте разумен и мъдър човек и аз съм сигурен, че Вие и Вашите колеги ще съумеете да откроите доброто, което е направено, от онова, което не е свършено и може да бъде, както и да поправите грешките, които ще установите“, оъбрна се Желязков към новия премиер Андрей Гюров.
„Нашето служебно правителство няма да работи с реваншизъм, а с правила“, обяще Гюров.
Той посочи, че работата на служебното правителство няма да бъде да съди, а да постигне няколко цели. Като най-важна цел служебният министър председател посочи де се върне доверието на хората. По думите му обществото е показало „демократичен инстинкт към съхранение“.
„Макар демокрацията понякога да е шумна и болезнена, тя дава възможност чрез гласовете си хората да доведат до смяна на властта без сътресения за държавата“, подчерта Гюров.
Служебният министър-председател посочи, че връщането на доверието означава прозрачност при всички вземани решения и отчетност за всяка изразходвана публична сума.
Той акцентира и върху необходимостта от национално единство не на мнения, а на правила, което според него изисква провеждането на честни избори.
Като друга водеща задача Гюров открои икономическата стабилност. Той отбеляза, че гражданите са изразили недоволство от предложения бюджет и очакват сигурност за семействата си, възможности за децата си и честна конкуренция за бизнеса.
Цялата церемония по предаването на властта гледайте във видеото!
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK





Андрей Гюров