Премиерът е поискал от правосъдния министър да помоли прокуратурата да ускори проверките за нарушения на обществените поръчки по проекта АЕЦ „Белене”. Това съобщи след края на заседанието на кабинета вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.
„И по-конкретно дали е имало в тази хронология, особено 2007-2008 година, някакви нарушения на Закона за обществените поръчки. Такива данни наистина има. Още от 2010 година финансовият инспекторат е правил проверки и в НЕК, и в БЕХ. Намерени са четири отделни случая за нарушение на Закона за обществените поръчки и още тогава, преди една-две години, това е внесено в прокуратурата", каза Дянков.
Той обясни, че Борисов просто помолил Диана Ковачева да помоли прокуратурата да действа по-бързо.
„Премиерският апел” за идва броени, дни след като Борисов заяви, че рано или късно ще има обвинени заради ядрената централа. Заканата му дойде на фон на отказа от проекта.
Трябва да се отбележи, че според българската Конституция, съдебна власт е независима, а прокуратурата е част от съдебната власт. Разбира се, всеки български гражданин може да отправя апели към държавното обвинение за по-експедитивна работа по дадени казуси.
Веднага след като ГЕРБ спечели изборите и формира правителство, вътрешният министър Цветанов, заяви, че е разкрита схема, която ощетила НЕК при продажба на скрап от АЕЦ „Белене”. Тогава той обяви, че се проверяват всички договори за демонтаж на старата площадка на ядрената централа.
Няколко месеца по-късно Борисов прокуратурата проектите за строежа на АЕЦ "Белене" и „Цанков камък” . Разследването по „Белене” обаче се забави заради сложността на експертизите.
Борисов неведнъж е определял ядрения проект като висша форма на корупция и неведнъж е призовавал прокуратурата да се произнесе по внесените сигнали.