Финландецът Абдулай Коне пристига у нас в началото на юли. Идва на почивка със семейството си. Прекарва седмица във Варна. На тръгване от България е арестуван.
„Преди да ме арестуват, ми казаха, че искат да проверят паспорта ми и че ще приключат до 10 минути“, спомня си Коне.
След това обаче белезниците щракват около китките му.
„Те ме арестуваха пред всички. Пред децата ми. И не знаех защо ме задържат, обясниха ми след три дни“, разказва той.
Първият преводач му е осигурен по време на първото съдебно дело. Тогава разбира и причините за ареста.
Всъщност Коне е арестуван по настояване на Того. Искането до Интерпол обаче съдържа само две имена и месторождение, без снимка или персонален номер от личен документ. Африканската република издирва лице на име Абдулай Коне, за когото изрично се подчертава, че е бил на територията на страната, когато е извършил компютърните престъпления, за които е преследван.
„Установено е от нас, с множество доказателства, че лицето никога не е било на територията на Того“, посочва адвокат Биляна Коцакова, която защитава финландеца с котдивоарски произход.
Коне е представил доказателства пред нашия съд, че по времето, за което тогоанските власти твърдят, че са извършени престъпленията, той е бил във Финландия.
„Всъщност за последно съм бил в Африка преди 17 години“, спомня си Коне.
И докато България чака искане от Того за екстрадиция на Коне, той прекарва 42 дни във варненския затвор – два дни повече от регламентирания срок, подчертава адвокат Коцакова.
„В затвора беше ужасно. Видях неща, които съм гледал само по филмите. Затворниците употребяваха кокаин, наркотици“, разказва Коне.
Днес Апелативният градски съд освободи Коне. Прокурорската му забрана за напускане на България обаче остава в сила.
„Предстоят още съдебни битки преди да може да се прибере във Финландия“, уточнява адвокат Коцакова.
След това Коне е твърдо решен да съди България заради преживяваното у нас.
„В основата на правото по целия свят е мотото „Невинен до доказване на противното“, тук беше точно обратното. От първия момент всички ми повтаряха, че съм виновен. България е в ЕС от 2007 г., но начинът, по който работи системата, по нищо не показва, че страната ви е част от европейската общност“, огорчен е Коне.
Кой е Абдулай Коне (според неговата версия)
Напуска Кот Д’Ивоар през 2000 г. Печели стипендия за руски университет, където следва компютърни науки. В Русия среща бъдещата си съпруга Татяна, от която има четири деца. След като завършва, заминава със семейството си за Финландия, където търси убежище. Покрива цялата програма за интеграция на скандинавската страна. Работи като компютърен специалист. В момента следва магистърска степен по компютърни технологии в университет в Хелзинки.
Казва за себе си, че е класически пример за успешно интегриран бежанец.