„Продължаваме промяната“ (ПП) и „Демократична България“ (ДБ) обявиха, че са готови на правителство на малцинството, ако вторият мандат отиде при ПП. Това обявиха двете партии на съвместен брифинг в парламента. Според Кирил Петков ГЕРБ са импотентни да създадат правителство.
„Единственото, което направиха, беше че избраха Вежди Рашидов за председател на НС. ГЕРБ изкараха хората на улицата, когато хартиената коалиция се опита да открадне честния вот на българите през нощта“, каза Петков, припомняйки опитите за промени в изборния кодекс.
Формацията им ясни условия, сред тях: Народното събрание да отмени връщането на хартиената бюлетина, да ограничи правата на главния прокурор, да поиска от служебния кабинет да внесе бюджета за следващата година. Ако не го направи, то ПП няма да предложи свое правителство.
По думите на Асен Василев страната ни има три големи недъга за последните 30 години. Първият е зависимостта на бизнеса от държавата, вторият – неравенството в ЕС, а третият е несправедливостта.
„Правителството ни с ДБ спря рекета на бизнеса, започнахме да съставяме социални базисни мерки и за първи път откакто сме в ЕС неравенството спадна с 0,3%, сега ще се борим и за преследване на главния прокурор, намаляване на неговите правомощия както и ефективна правна реформа. Ние влязохме в ЕС и НАТО, сега трябва да утвърдим нашата проевропейска позиция като влезем в Шенген и Еврозоната“, допълни Василев.
От своя страна Христо Иванов от ДБ призна, че правителство на малцинството не е най-добрата формула, но е по-добра от кабинет, който „иска да върне времето назад“.
„Правителство на малцинството в този парламент е много лоша опция. Тя е най-лошата опция от всички останали освен избори и освен правителство на база на хартиената коалиция“, каза Иванов.
Той обясни, че потенциалния мандатоносител на втория мандат започва реално усилие да се намери формула за управление. Срокът, който двете партии дават за приемане на задачите, е времето до връчването на втория мандат.
Коментар имаше само от ГЕРБ-СДС, които посочиха, че по-голяма част от исканите промени са приоритети и за тях. Но напомниха на колегите си, че преди втория мандат, има и първи.