Най-горещият ден досега през лятото премина с още пожари. За първи път откакто е въведена системата с кодовете, картата на България е оцветена цялата в червено.

Пламъците погълнаха село Воден. Местните се евакуираха сами. Спасени са и хората от дома за възрастни.

Няколко къщи са опожарени. Няма ток, интернет, а комуникацията със селото е ограничена. Селото е в непосредствена близост до границата с Турция, област Ямбол.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Пожарът пламва около обяд и се разраства с всяка изминала минута.

Къщата на Георги е обхваната от пламъците. Мъжът започва да гаси, получава изгаряния. Успява да спаси кучето си.

Снимка: bTV

Село Воден е обгърнато от дим. Няма ток. Евакуирани са 29 души от дома за възрастни хора във Воден. На място пристига и министърът на вътрешните работи.

„Няма жертви и пострадали хора от пожара край с. Воден. Ситуацията около селото е тежка, това е огнище от вчера, не успяхме да го локализираме. Днес заради посоката на вятъра огънят се обърна и навлезе в селото“, посочи Калин Стоянов.

Очакват се два хеликоптера, противопожарни автомобили и булдозери от Турция. Ще се включи и техника от близките мини.

Министър Стоянов допълни, че усилията сега са насочени огънят да не се достигне двете близки населени места.

Огънят вече е и на турска територия

Нов пожар в Сакар. Огънят прехвърли граничната бразда и вече е на турска територия. Гори между селата Варник и Сладун. Село Варник, което е обезлюдено, но има кравеферма, е почти опожарено. Няма пострадали хора. На място са 10 екипа пожарникари. Пожарът се движи по граничната бразда.

Военният министър разпореди всички формирования на армията да бъдат приведени в готовност за гасене на пожарите.

Област Пловдив

В село Отец Паисиево пожарът изпепели 30 къщи. 200 пожарникари, военни, горски служители и доброволци са в битката с огъня край Отец Паисиево.

Тежко е дежурството за Златко Николов, който повече от 10 часа е на терен и се бори с огъня. Слиза до селото единствено, за да зареди и да се включи пак в битката със стихията.

„Трябва да си хладнокръвен, спокоен. Трябва да имаш сърце“, каза пожарникарят.

Само няколко минути по-късно той и колегите му отново тръгват към горящия връх.

Заедно с горски служители екипът на bTV също тръгва към епицентъра на огнището. По пътя виждаме над 30 изгорели къщи. Повечето от тях са необитаеми. От една от сградите са останали само стените.

Снимка: bTV

Основната задача тук е правенето на просека, за да се спрат пламъците. Надеждата и на пожарникари, и на доброволци е да завали.

Снимка: bTV

Стара Загора

В Стара Загора големият пожар вече е под контрол, но стотици доброволци остават на пост, за да предотвратят ново разпалване.

Още в първите часове на пожара, редом до огнеборците застават и доброволците. Сред тях е и Антония. Тя е рехабилитатор и алпинист на строителни обекти и при новината за огъня не се поколебава.

„Очите изгарят много. В един момент не можеш да виждаш добре, дишането става много трудно. Никога не съм вярвала, че гора ще копая, толкова ниви и градини съм копала, но да копая гора не съм вярвала, и то с часове. Копае се и се хвърля. Правят се просеки, за да може да се спира. Лошото е, че и пръста гори“, посочи тя.

Снимка: bTV

Доброволците са натоварени с отговорната задача да не допуснат ново разпалване и разширяване на огнения фронт.

„Изключително тежко е положението на места, има доста петна с огън, буквално изляхме последните количества вода, които имахме в себе си, но не оставихме нито едно място, където да има дим“, посочи Владимир Радков, доброволец.

Снимка: bTV

Между дима и пламъците доброволците намират и обгорели диви животни. И успяват да спасят част от тях. 

Размерът на пораженията след огненото бедствие тепърва ще се оценява.

Пожар до село Арнаутито наложи спиране на влаковете между Михайлово и Стара Загора. Това е жп линията, по която минават влаковете по направление София-Бургас през Пловдив.

Ситуацията в страната

Десетки огнища горят и към този момент. До тази сутрин пожарникарите в страната са реагирали на 350 сигнала, отчитат от главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Или двойно по-малко спрямо същото денонощие през миналата година.

Ликвидирани са 269 пожара.

620 огнеборци с 220 пожарни автомобила участват в локализирането и ликвидирането на още 42 пожара на територията на страната.

МВР откри и денонощна телефонна линия, на която да сигнализираме при възникнали пожари. Номерът е 02 901 1298, но може да използваме и единния телефон за спешни случаи 112.

По темета работиха Дани Атанасова, Габриела Керемедчийска и Мария Георгиева