Над 200 са сайтовете, от които можем да си купим вейпове с канабиноиди. Пробите от тях се изследват в лабораторията за изследване на наркотични вещества в Агенция „Митници“. 

Само вчера в лабораторията са постъпили две проби от вейпове със съдържание на хексахидроканабинол.

„Най-често са случаите, с които Митниците се занимават с трафика на наркотици - това е от куриерски пратки, електронни магазини и по-малко проверки на обекти“, казва Боряна Драгова началник на отдел „Централна митническа лаборатория“.

Не са малко и случаите на иззети течности за вейпове в големи размери.

„Случаи с 10 бутилки по 1 килограм - 10 кг от хексахидроканабинол, който е чиста субстанция. С 10 кг може би около 10 000 дози вейпове биха могли да се подготвят“, добавя химикът.

А изследването и доказването, че във вейпа има наркотик отнема по-малко от час.
 
„Това е газхроматограф – основният апарат за идентификация на органични вещества, в който се инжектира пробата, тя постъпва в хроматографска колона. Органичните вещества се разделят във времето и навлизат в мас детектора, където на практика се идентифицират“, обяснява Боряна Драгова.

Химикът допълва, че повечето изследвани проби от вейпове показват наличието на наркотик в съдържанието им. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK