Има отслабване на натиска върху здравната система, последните два дни има понижаване на случаите в столичната Спешна помощ. Това обяви на брифинг директорът на структурата на бърза помощ в София д-р Георги Гелев. 

По думите му през уикенда е имало над 500 повиквания през деня и над 350 през нощта на спешния телефон 112, от вторник насам цифрите са спаднали. Дневните обаждания са около 420 и около 300 през нощта. 

„Увеличава се броят на повикванията за COVID, но намалява броят на хоспитализираните болни. Това са доказани с PCR пациенти, които са на домашно лечение и смятат, че имат усложнение. При преглед от наша страна се установява, че те не са за хоспитализация и продължава домашната им терапия“, каза д-р Гелев. 

Той уточни, че за последната нощ столичната Спешна помощ се е отзовала на 210 сигнала за пациенти с коронавирусна инфекция, от които 24 са хоспитализирани. 

„Искам да кажа, че катастрофите не са спрели, инфарктите не са намалели, а когато една болница е заета над 50% с COVID, води до дефецит на лечението на останалите болести. Истерично се възприема, че COVID-ът е нещо много страшно, което не е точно така. Да, има усложнения и смъртност, но при инфарктите и катастрофите също има“, коментира д-р Гелев. 

Той заяви, че координационният COVID център в столичната Инфекциозна болница вече не е необходим заради разкритите триажни пунктове в лечебните заведения и COVID кабинети в ДКЦ-тата в София.   

„Хората сами се насочват към болниците, докато от центъра обявят, че има десет свободни легла – осем са заети преди да е стъпила линейката. Затова няма нужда да се пренасочват линейките“, обясни директорът на столичната Спешна помощ. 

Координацията ще се осъществява, чрез колцентъра на ЦСМП-София, а големите болници в столицата са снабдени са специални радиостанции, настроени на тяхната честота.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement