С 39% повече случаи на контролиран вот е имало на вота на 12 май, спрямо 2011 г. Това е един от основните изводи, направени от Асоциация "Прозрачност без граници" и представени в доклада от наблюдението на вота на предсрочните избори.
Анализаторите отчитат още изключително слаба подготовка на секционните избирателни комисии, които са обучени в последния момент и не разполагат с необходимия капацитет да прилагат закона, подчерта Калин Славов, изпълнителен директор на организацията.
Преди него анализът е бил предоставен за обсъждане на представители на политически партии, НПО-та - част от коалицията за наблюдение на изборите и пред експерти.
Асоциацията отчита редица негативи в изборния процес. МВР и Прокуратурата стартираха със закъснение работата по сигнали на гражданите за нарушаване на изборните им права, а процентът на отказите за образуване на досъдебни производства по сигналите за престъпления срещу политическите права на хората в висок.
Друг негатив е насочен към самите партии и поведението им по време на предизборната кампания. Например системното провеждане на негативни кампании срещу другите кандидати, скритата реклама и "купуването" на избирателна подкрепа чрез благотворителност. При медиите се оказва, че не се спазва изискването за публикуването на договорите с кандидатите в предизборната кампания, както и изискването за публичност на условията и цените за отразяване на предизборните изяви, става ясно още от доклада.
Становището на "Прозрачност без граници" включва и предложения за законодателни промени. Първото е да се съставят точни и коректни избирателни списъци, а второто- за облекчаване на изискванията за регистрация и участие в изборния процес, както и за осигуряване на справедлив и равен достъп до медиите, регламентиране на нови правомощия на изборната администрация, разширяване на предложението за модела на регионалните преброителни центрове и др.
На изборите на 12 май 22-ма международни експерти и 220 краткосрочни наблюдатели проследиха извънредните парламентарни избори.