Потвърдени са нови два случая на лаймска болест (лаймска борелиоза) в Ловешко, съобщиха от Регионалната здравна инспекция.
Заболелите са на 53 години от Тетевен и на 52 години от Ловеч. През август бяха регистрирани още четирима души с лаймска болест, предава БТА.
Пикът на разпространение на кърлежите и съответно на ухапвания от тях е през лятото и есента, казва епидемиологът д-р Сийка Иванова.
Около 20 дни след ухапването на мястото или близо до него се образува характерно петно или зачервяване тип „биволско око“, което е един от характерните белези. Може да има температура или отпадналост.
От РЗИ-Ловеч информираха още, че двойно са се увеличили случаите с COVID-19, като през изминалата седмицата са регистрирани 25, а през предходната – 14.
Най-много – 14, са болните от Троян, петима са от Ловеч, двама от Тетевен и по един заразен има в селата Калейца, Дебнево, Бабинци и Гложене.
Десет от всички са хоспитализирани, останалите са на домашно лечение.
Преди две седмици в предаването „Тази сутрин“ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев каза, че се наблюдава завишаване на случаите на COVID-19.
„Ако имате сълзене от очите, кихане, продължаваща две-три седмици дразнеща кашлица, течащ нос, болки в гърлото и загубите обоняние, значи на 99% става въпрос за COVID-19. Хубавото е, че се кара сравнително леко, хората затова не се изследват, не ходят на лекар и не попадат в официалната статистика. Няма натиск спрямо лечебните заведения, не са пълно отделенията с хора с усложнения след COVID-19“, допълни Кунчев.
Той обърна внимание и на ръста в случаите на лаймска болест – два пъти повече в сравнение с 2023 г.
„Повече бих се опасявал от ухапване от кърлеж. Трябва да сме много внимателни след разходка в природата и в местности с високи храсти и треви. Трябва да оглеждаме внимателно нашето тяло и това на децата, защото ако го намерим навреме, се сваля много лесно и шансът да се предаде заболяване е много нисък до втория-третия час“, обясни доц. Кунчев.