Сеизмолози и строителни инженери са категорични – макар трусовете от 6 февруари да бяха изключително силни и продължителни, ако сградите са конструирани според стандартите за безопасност, те биха издържали. Каква е ситуацията у нас?
Една четвърт от населението в градовете у нас живее в едропанелно строителство. Затова експерти правят обследване на характерен панелен блок в столичния квартал "Дружба" с разкриване на дюбелните връзки между отделните панели.
"Направихме шест такива разкрития и това, което установихме е следното – изпълнени са съобразно проектната документация от 60-те години. Именно заради това, което се говори напоследък, че в дюбелите между монтажните елементи имало хартии и т.н. – такива следи не сме открили. Гражданите могат да бъдат спокойни за своите едропанелни жилища", обясни експертът по обследване на строителни конструкции инж. Георги Кордов.
Риск обаче създава премахването на стени в жилищата по лична преценка.
"Всички стени имат своя принос в поемане сеизмичните въздействия. Приобщаване на кухните към балконите – това е недопустимо“, добави той.
От Националния център по сеизмично инженерство правят симулации на трусове, за да проверят устойчивостта на сградите. Експертите отчитат като стабилни и тухлените сгради.
"Стените са малко по-дебели, което увеличава устойчивостта от гледна точка на поемане на част от сеизмичните сили през стените, но все пак при едно бъдещо паспортизиране, ако е необходимо, ще бъде предписвано определени конструкции да бъдат усилени след проект. Няма в момента причина за големи притеснения“, обясни ръководителят на Националния център по сеизмично инженерство проф. д-р инж. Петър Павлов.
Опасни обаче може да се окажат преустройствата на партерните етажи в големи административни сгради.
"Стоманобетонните шайби може би липсват. В резултат на което долният етаж се оказва гъвкав и там се получава такова сриване буквално отгоре", каза инж. Кордов.
Според експертите най-важна е поддръжката на сградите.