България получи последно предупреждение от Европейската комисия (ЕК) за законови промени, които да задължат частните болници да провеждат обществени поръчки.

Ако държавата ни и този път не изпълни предписанията, може да се стигне до дело и финансови санкции.

За казуса ви разказахме в разследване в bTV Репортерите, излъчено в началото на годината.

В него показахме фрапиращи разлики в цените на едни и същи онколекарства, на които болници ги купуват за сметка на здравната каса.

Най-ниските цени бяха постигнати в държавни болници, които провеждат обществени поръчки, а най-високите бяха в частни, където такива не се провеждат.

От 2019 г. ЕК води наказателна процедура срещу България, защото частните не провеждат търгове. 

Предупреждение от Брюксел до страната ни беше изпратено няколко месеца след излъчване на разследването.

Последва поредно предложение за поправки в закона, което миналата седмица кабинетът одобри. Но последната дума е на Народното събрание.

„Силно се надявам и вярвам, че законодателят този път ще приеме одобрения проект на законопроекта от Министерски съвет“, каза пред bTV Яна Топалова, изпълнителен директор на Агенцията за обществени поръчки.

Изпълнителната власт казва, че в мотивите си ЕК твърди, че независимо от собствеността, ако повече от 50% от финансирането на болницата идва от публични средства, каквито са парите на Здравната каса, то тя трябва да провежда обществени поръчки. В противен случай се нарушават две директиви.

„В тази наказателна процедура ЕК достатъчно обстойно е разгледала начинът на функциониране на здравната система, начинът на финансиране през Здравната каса на частните болници и е констатирала, че България не изпълнява разпоредбите на двете директиви“, уточнява Топалова.

Частните болница от години оборват това и твърдят, че не трябва да провеждат обществени поръчки, защото не отговарят на критериите за публичноправна организация по смисъла на директивата.

„Независимо на каква цена частните болници закупуват стока или услуга това по никакъв начин не натоварва бюджета на НЗОК или на МЗ, и ако частната болница фалира, това е единствено за сметка на собствениците на лечебното заведение“, коментира Ива Пехливнаска, член на Управителния съвет на Националното сдружение на частните болници.

На ход е Народното събрание, което вече веднъж – през 2013 г., отхвърли поправка в закона.

„Ако и този път не стане ЕК има основание да заведе иск и дело срещу България в Съда на ЕС, в последствие решението на съда обвързва страната ни с финансови санкции, които ще бъдат наложени на държавата ни“, казва Яна Топалова.

Ако се стигне до дело и страната ни го загуби, финансовата санкция ще е еднократна или всекидневна, докато не променим закона.