Санкциите на Русия няма да поставят Турция на колене. Турция е велика държава, тя е 16-тата поред най-голяма икономика в света, като имаме връзки с всяка част на земното кълбо и сме част от Г-20. Това заяви в предаването „Тази събота” посланикът на Турция в България негово превъзходителство Сюлейман Гьокче.
Съжаляваме, че ситуацията се разви по този начин, но това не е нещо, породено от Турция, не е някаква прищявка на Турция, коментира той.
„Ситуацията, в която изпаднахме не е желателна, но ето - озовали сме се в нея. Руските мерки – всичките са едностранни между другото – търсят да има резултат в краткосрочен план. В средносрочен план ситуацията вероятно ще се уталожи, ще се балансира и тези мерки ще започнат да работят срещу интереса на Русия, защото, когато си диверсифицираш пазарите, променяш естеството на отношенията. Русия и Турция винаги са били приятели. Това не е намислено срещу Русия. Ако го бяхме замислили против Русия, Турция щеше да участва в санкциите, които бяха предприети срещу Русия, след това което се случи в Украйна”, каза още турският посланик.
За инцидента със сваления руски самолет
"Доста просто е, ще опитам накратко да обясня – руската операция в Сирия започна на 30 септември. Първото нарушение на турското въздушно пространство се случи на 3 октомври, второто на 4 октомври. Първите контакти започнаха да се случват на 5 октомври, а през целия октомври имаше четири или пет различни инцидента с нарушение на въздушно пространство и опасна ескалация. Това беше обсъдено с руските власти в гражданско военното партньорство. Това беше последното от различните нарушения на въздушното пространство", заяви посланикът и допълни:
"Установили сме правила на влизане в бой, които са споделени с всички, включително и с Руската федерация, и тези правила за влизане в бой са ясни. На второ място руските военни власти се ангажираха това да не се повтори. Това се случи по средата на октомври. Независимо от това нещата продължиха. Имаме специален радиоканал, който е създаден, за да се избегнат тези инциденти. На същия ден на инцидента се използва този радиоканал като бяха изпратени 10 предупреждения в рамките на 5 минути на самолетите. Един от самолетите направи рязък завой на юг, а другият навлезе направо с носа в нашето въздушно пространство".
Може да бъде минута, може да бъде 10 минути, може да е за 10 секунди, но е бил там. Тук не говорим за продължителност, говорим за намерение, допълни посланикът.
"Десет предупреждения са дадени, тишина по радиото, никаква реакция. Неидентифицирани бойни самолети влизат и те не си показват идентичността, не казват кои са – ето това е важно. Тези самолети са свръхзвукови, за много кратко време те минават много дълго разстояние с пълно бойно снаряжение".
Съжалява ли Турция?
"На първо място нямаме намерение да поднасяме извинение на когото и да било, и това е ясно. На политическо ниво това е заявено много ясно. Наистина съжаляваме за това, че се случи така. Важното е, че този инцидент можеше да бъде избегнат, да не се случи и то много лесно - като се направи добра комуникация и се покаже, че има добри намерения.
Казах ви какво се прави да не се случват подобни инциденти. Ние сме действали с добра воля и добросъвестност.
Да, съжаляваме, да, мъчно ни е, но сме изпълнявали пълното си право на суверена защита на нашето въздушно пространство, това е ясно, и то не е нещо, което може да бъде обсъждано и подлежи въобще на обсъждане".
Говорим за самолети от трети страни, и то Руската федерация, които прелитат над друга държава, която е Сирия и нарушават въздушно пространство на друга държава, която е Турция, поясни посланикът.
За информациите, че Турция купува петрола на „Ислямска държава”
"Това е текст, съставен от руснаците, който е на базата на заблуда и изместване на фокуса на нещата. Това също е много опасно, защото предполага, че е направено с намерение манипулация. Абсолютно невярно е това. За съжаление, много сме свикнали с тези упражнения, по ако искате ПР, още от времето на Студената война".
Да оставим за момент какво казва турската страна и да вземем какво казват трети страни, които са малко по-достоверни, защото са безпристрастни. Финансовото министерство на САЩ показва последните списъци на хора, фирми или институции, които се занимават с търговия с петрол с ДАЕШ и режима на Дамаск и е хубаво да се погледнат тези списъци.
Лицата, които са посочени там, и то с пръст са посочени като лоши, те всички са свързани с региона на Дамаск. Показани са им имената на тези хора. Кой подкрепя режима в Дамаск - не е Турция и това е очевидно.
Посланик Гьокче цитира и Пентагона и Белия дом на САЩ, които по отношение на сателитните снимки са казали, че това са пълни глупости.
„Доколкото това се отнася до нашия президент, той каза, че няма проблем да си подаде оставката, ако му се поиска”.
Как Анкара ще отговори на призива на Обама Турция да разшири усилията си в борбата с „Ислямска държава”?
"Ние сме естествен партньор в международната коалиция и това не е отскоро, отдавна. Турция пряко и непряко, води кампания и преди коалицията срещу ДАЕШ по различни начини – по въздуха с военновъздушни средства, не мога да дам подробности, разузнаване и други активни мероприятия".
Посланикът напомни, че на турска територия дават място за самолетите на коалицията, и работят в рамките на полицейското сътрудничество много активно, споделят разузнавателна информация, имена за ДАЕШ, за отделни лица, които са свързани с тях или чуждестранни бойци:
„Това от дълги години го правим с партньорите от Европа. Един от парижките бомбаджии – информацията за него е предадена на френските власти на два пъти – през март и през юли. И сме екстрадирали хиляди хора в други европейски държави т.н. Така че има в реално време сътрудничество и няма друга държава освен Турция, която да полага толкова усилия за борба с ДАЕШ".
Стъпки за успокояване на напрежението между Турция и Русия
"Комуникация, общуване, разговори и дипломация. Отначало спазваме тази линия на поведение и това сме искали винаги да се случи и винаги го предлагаме като решение.
Не сме ние тези, които нарочно ескалират напрежението. Ние призоваваме за намаляване на напрежението, защото това изобщо не е необходимо, по случаен признак се прави и не е обосновано по никакъв начин. От друга страна трябва да се концентрираме върху общата цел – борбата срещу екстремизма и тероризма. Една светлина, която проблесна преди няколко дни в четвъртък – В Белград се срещнаха турският и руският министър на външните работи и това е първата крачка към комуникацията и общуването и ние сме окуражени, обнадеждени".
Подновяването на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС е ли вид награда заради това, че спират бежанския поток към Европа?
"Тук става въпрос за един много по-голям пакет на договорености и бежанската ситуация е само част от този пакет. Краткият отговор на вашия въпрос - Надяваме се, но няма гаранция и това беше подчертано от руския министър-председател в Брюксел. Няма гаранция, защото, ако не се справиш с корените на проблема в нашия регион, тези конфликти могат да се разпилеят и да се влошават все повече и повече и да създават все повече проблеми и може да стане много трудно.
Важно е да се разбере правилно - бежанците, които отиват към европейски държави не идват от хората, които вече са стигнали до Турция и са се установили в Турция бежанци.
Има два типа бежанци – първата група, повечето сирийци влязоха в Турция от Ливан, Йордания, Ирак, които искат да постигнат по-добър живот поради това, че в техните държави има трудни обстоятелства.
Втората група са от Пакистан, Иран, Афганистан и т.н., които използват Турция като транзитна държава. Ако тези бежанци, които вече са се установили в Турция бяха тръгнали към Европа, бройката на бежанците в страната би се намалила. Имахме 2,4 милиона преди 6-8 месеца и тези цифри си стоят същите и сега".
Няма напрежение между София и Анкара, заяви посланик Гьокче. Той допълни, че работят в тясно сътрудничество с българските власти и българското правителство и смята, че всички изразяват удовлетвореност от това. Посланикът поздрави българските колеги за работата и каза, че имат прекрасно сътрудничество.
За протестите на „Атака” под прозорците на посолството
В коментар на протестите на „Атака” посланик Гьокче каза, че човек не може да се радва, но трябва да се прави разлика, която е изкючително важна:
„Това хората да упражняват демократичните си права - свобода на вероизповедание, свобода на слово е едната страна на нещата и това трябва да се уважава, но да се горят знамената на други държави – в този случай турското, американското и натовското знаме изгориха тези хора и то посред бял ден – това е друго нещо.
Не смятам, че това може да попадне в знаменателя на свобода на словото, защото това си е обида и неуважение".