Поскъпването на хляба продължава. Още производители вдигат цената, след като от този месец се върна стандартният ДДС от 20% за насъщния.

От юли 2022 до края на 2024 г. ставката беше нулева.

С връщането ѝ на 20% се очаква над 93 милиона лева постъпления в хазната за тази година.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По-високият косвен налог обаче вдигна и цените в магазина.

В Добричко вече почти всички производители промениха цените.

„Цената е променена от днес - 6 януари. Променена е с 20% ДДС. Нищо по-нагоре и нищо по-надолу от 20% ДДС. Това е основната причина“, обясни Теодора Добрева, технолог в хлебопекарна в с. Стефаново.

Така от днес най-масовият хляб на пекарната от 1,45 лв. се продава за 1.70 лв. за 650 грама. А ръчният от 1,70 е с нова цена от 2,10 лв.

Клиентите на магазините са недоволни.

„Аз съм пенсионер по болест, а това просто е някаква форма на геноцид на старите хора…Ами да, те са с малки пенсии и хлябът е най-необходимото“, споделя Милка Нанчева.

А когато ДДС беше намален от 20 на 0 % - поевтиня ли хлябът и с колко?

Данните на националната статистика показват, че в първия месец от промяната цените са паднали с между 9 и 10 %. Но - два месеца преди това - със сходен процент те са били увеличени.

„Разбира се тогава беше много по-висока цената на пшеницата и имаше аргументи за по-сериозното поскъпване на хляба, но трудно можем да направим извода, че по-ниското ДДС е облекчило в съществен размер цената на хляба“, обяснява Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

В отговор до bTV от финансовото министерство напомнят, че намаленият данък за хляба и брашното и за ресторантите все пак е било временна мярка за справяне с последствията от пандемията от КОВИД-19.

„За срока на прилагане на временната намалена ставка за ресторантьорски и кетъринг услуги и на свръхнамалена ставка на хляб и брашно не е отчетен положителен ефект за потребителите“, обясняват от министерството.

Утре на заседание на бюджетната комисия в парламента ще бъдат разгледани проектите за бюджети за тази година.

В дневния ред е включено и предложение на депутати нулевият ДДС за хляба и брашното да важи и през цялата 2025 г.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK