Последни новини

Желязков: Троицата на диалога - работодатели, синдикати и правителство, може да работи само в своята пълнота

Желязков: Троицата на диалога - работодатели, синдикати и правителство, може да работи само в своята пълнота

Турция се отказа да криминализира поведение, „противоречащо на биологичния пол“

Турция се отказа да криминализира поведение, „противоречащо на биологичния пол“

Новият кмет на Ню Йорк: Администрацията ми ще управлява с грижа за хората

САЩ тестваха междуконтинентална балистична ракета Minuteman III

Кметът на „Подуяне“ в София: От 1 декември няма кой да почиства боклука и снега в района

Главният архитект на София Богдана Панайотова: Нямам намерение да подам оставка

Попдончев: Вдигането на вноската за пенсия е мярка, изчерпала ефекта си още преди да е въведена

„Фантастични умове“: Наши олимпийци в природните науки са герои на изложба

Зов за помощ: Албена, която пострада на ралито във Варна, има нужда от средства за лечение

Инвестиция в бъдещето: Росен Желязков се срещна с директора на Sensata Technologies

Поскъпване на долара след победата на Тръмп: До какво ще доведе това

В същото време еврото поевтинява

Румяна Стоилкова Румяна Стоилкова

Публикувано в  19:23 ч. 08.11.2024 г.

Поскъпване на долара и поевтиняване на еврото след победата на Тръмп. Скъпата щатска валута може да доведе до ръст в цените на някои стоки у нас, предупредиха от Софийската стокова борса.

Ако поскъпването на долара не е моментно, борсовите стоки каквито са пшеницата, царевицата, олиото и захарта също ще поскъпнат, защото те се търгуват в долари, обясниха от стоковата борса. Това може да доведе и до ръст на цените на дребно.

“При всички случаи ще има поскъпване и в левово отражение, което аз предполагам, че ще стане след около 30-40 дни, когато суровината се преработи, стане готов продукт - например от пшеницата се направи брашно от брашното се направи хляб и тестени изделия”, казва Васил Симов от Софийската стокова борса.

Дали някои стоки ще станат по-скъпи обаче ще зависи и от цените на  суровините, отчитат от борсата

„Пшеницата в момента бележи ръст нагоре предстоят зимните месеци, когато по принцип пшеницата поскъпва, същото се отнася и за царевицата и за слънчогледа. Захарта през последната година задържа цена“, добавя Симов.

Компаниите, които търгуват с валута отчитат поскъпване на долара у нас с около 3 стотинки след вота зад Океана.

„Не са се увеличили хората, които продават долари, очакванията на пазарите са, че ръстът ще продължи“, казва Макс Баклаян, управител на компания за обмен на валута и парични трансфери.

Поскъпването на долара може да даде повече средства на хората, които държат спестяванията си в тази валута.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK 

 

Най-четени
Най-нови