Визитата на френския президент Еманюел Макрон у нас беше първата на френски държавен глава от десетилетие.

По време на посещението си френският президент се срещна с президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов.

Френският президент Еманюел Макрон разчита на България за подкрепа във всички ключови реформи на Европейския съюз и обеща България да бъде допусната до онези кръгове, които взимат важни решения за общата европейска политика.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Срещу подкрепата за Шенген и Еврозоната Макрон поиска подкрепа за реформа в европейския трудов пазар, която би изравнила заплащането на чуждестранните и местните работници, но и би поставила преграда пред по-евтината сега работа ръка от Източна Европа. Страната ни постави условие това да става в продължаване на кохезионните фондове, които да заличат икономическите различия между Нова и Стара Европа.

България постави и въпроса за интеграцията на Западните Балкани и поставянето на конкретни срокове на съседите, за да изпълнят критериите за членство.

Договорено е и сътрудничество в общата европейска отбрана и военната индустрия. България поиска и ясна подкрепа за реформа в европейската политика за убежището, която създава тежест за страните външна граница на Европейския съюз.

„Срамежлива, но достатъчна подкрепа” за трудовата реформа на Макрон – така френските медии обобщават срещите на президента през изминалите дни.

Още от сутринта в редакциите на френските медии усилено се говореше, че през деня се очаква важно съобщение. Всички информационни емисии започваха с включвания от двореца „Евксиноград”, откъдето Еманюел Макрон съвсем откровено и с остър тон критикува Полша и отказа ѝ да приеме желаните от него реформи на трудовия пазар в Европа.

Много медии публикуваха благодарствените думи на Макрон написани на български език в социалните мрежи.

Чрез президентския профил стотици французи проследиха разходката до морето на президента с българския премиер Борисов.

Междувременно Десислава Радева и първата дама на Франция Брижит Макрон се разходиха в двореца в Балчик.