Четвърти пореден ден на протести в Габрово. Да изразят недоволството си тази вечер излязоха двойно повече хора от снощи.

Снимка: Ладислав Цветков

Сред протестиращите има и много полицаи, които са с жилетки „Антиконфликт”. Шествието измина около 10 км, стигна до един от подходите към ромските къщи, където беше спряно от кордон полицаи.

Служителите на реда отново свалиха каските и щитовете си, а протестиращите отговориха с аплодисменти, ръкостиснаха се с кордона и след кратки преговори, шествието пое по обратния маршрут към общината.

Снимка: Ладислав Цветков

Отново имаше хвърляне на пиратки и бомбички, но до ескалация на напрежението не се стигна.

По-рано през деня бяха задържани няколко души в района на общината, в паркове и градинки. Те са били без лични документи, а у част от тях са открити и бомбички.

Снимка: Ладислав Цветков

Всички входове на Габрово днес бяха със засилено полицейско присъствие. Проверяваха се автомобили с повече пътници, предимно млади мъже.

Това са част от критериите на рисковия профил, за които се следи, разказаха неофициално униформени.

Снимка: Ладислав Цветков

Равносметката от снощните шествия – нямаше сблъсъци, но бяха задържани 7 души с боксове.

Медиатори от "Амалипе" водеха разговори с ромите, останали в града. Най-много хора напуснали града вчера на обяд.

Снимка: Ладислав Цветков

„Повечето роми избягаха. Бяха предупредени, защото има опасност за тях. Много се експонира с това нещо, Габрово не го заслужава, защото болшинството от гражданите са кротки, тихи, спокойни хора, демократични”, заяви медиаторът Иван Тодоров.

Хората от тази фамилия, които живеят от поколения в Габрово, намираме в дома им, но казват, че остават със страх.

Снимка: Ладислав Цветков

„Заради трима роми, страдат и другите хора. Няма защо да напускам дома си, като не съм направил нищо”, каза Иван Димитров.

Снимка: Ладислав Цветков

„Да минават, да виждат, ама да не чупят. Аз съм с 5 деца 2 нощи по горите ги крия”, оплака се друг от жителите на района.

Бащата на Иван получил дори неочакван жест от работодателя си. 

„Любо Алъма от маслобойната прати на зетя 100 лв., на Гошо прати 100 лв, и на мен ми прати 100 лева да не ходим на работа, за да нямаме конфликти с хората, да не ни убият по пътя”, обясни мъжът.

Снимка: Ладислав Цветков

И Моньо получил подкрепа от работодателя си. „Дойде вкъщи и ме покани у тях с децата, аз викам – не, ще съм си вкъщи”, разказа Моньо.

Снимка: Ладислав Цветков

Междувременно магазинерът, пострадал при сбиването, обясни, че не той е провокирал конфликта.

„В началото наистина много учтиво ги помолих и най-любезно, след което отидох да си продължа със зареждането на витрините. Видях, че отново агресията на един от ромите, най-дейният, се насочи към същото момче, след което аз вече отидох за втори път при тях и казах: Момчета, нали се бяхме разбрали да не се стига до подобно нещо, от което последваха обидни думи спрямо мен.

Не приемам някой да ме обижда и да и да се държи така, но не съм удрял никой, не съм обиждал никой”, каза битият магазинер Венцислав Иванов.

Тази вечер той за първи път ще се включи в протеста.