България поръчва допълнителни 460 хил. дози от ваксината на „Модерна“. Това стана ясно, след като от правителствената пресслужба първоначално съобщиха, че са поръчани над 3 млн. дози РНК ваксини.
Впоследствие от здравното министерство потвърдиха за bTV, че по-същественото количество от поръчката – близо 2,9 млн. дози на „Пфайзер“ и „Бионтех“, вече са били анонсирани през януари, като част от прогнозните количества за България.
Според последната справка за очакваните ваксини на Министерството на здравеопазването излиза, че очакваме общо близо 3,9 млн. дози на „Пфайзер“/„Бионтех и 960 хил. на „Модерна“.
Поръчките – новата и вече анонсираната, са свързани със забавянето на дозите на „АстраЗенека“. Това каза здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на заседание на правителството.
„Считаме, че с настоящото предложение страната ще осигури достатъчно количество ваксини, за да могат българските граждани да избират с коя ваксина да се ваксинирам“, обясни той.
Математикът Лъчезар Томов обясни, че приема с оптимизъм новината. Според него за постигането на колективен имунитет са необхoдими големи количества от тези препарати:
„Ако искаме да постигнем отворено общество и услуги, трябва да поръчаме както е в новината, а не в дейстствителност. Трябва 3-4 млн. да поръчаме. Ще ни излезе по-изгодно икономически. РНК-ваксините трябва да са ни топ приоритет, с оглед на новите щамове“.
Д-р Деница Даскалова има преки наблюдения върху настроенията на пациентите си - около 10% от тях вече са поискали да се имунизират. Зачестяват и обажданията от пациенти, които имат предпочитания с кой препарат да се защитят:
„Предимно обажданията ни са от хората над 65 г. и те излизат с предпочитанията, че искат ваксината на „Пфайзер“. Обяснявам си го с това, че са проверили показанията с едната или другата ваксина“.
По последни изчисления - у нас ще разполагаме с малко над 18,5 млн. дози от всички ваксини. Според д-р Даскалова, от значение е да имаме по-голямо количество, отколкото е населението на страната ни в случай, че се наложи реимунизиране, когато се установи колко трае имунитетът.