Край на опашките и чакането в КАТ. Онлайн платформа предвижда плащане на глоби и издаване на документи в интернет. Това записаха в Закона за движение по пътищата депутатите от транспортната комисия в парламента.

Законът предвижда още "честитките" да бъдат връчвани на пътя, веднага след нарушението. 

Глобите ще можем да си плащаме и по интернет. Идеята е на шофьорите да се спести голямото чакане по опашки в КАТ. Вече за всички нарушения може да се издават фишове. Ако признаете, че сте минали на червено например, подписвате фиша и след това си плащате глобата. Печелите не само време, но и ако се съгласите да подпишете документите, ще платите минималната глоба. В случая - за минаване на червено не 200, а само 100 лева.

От пътната полиция се надяват, че така събираемостта на глобите ще се вдигне, а шофьорите ще си спестят много време и нерви. Другото голямо предимство е плащането по интернет.

Костадин и Росица са дошли от Пазарджик в София само за да платят един акт на сина си. И са загубили в чакане целия ден.

Костадин Спасов коментира, че вече година чакат акт от Пазарджик за едно сблъскване между две коли. „Талонът е в КАТ. Добре, че синът ни е в чужбина. Но сега си идва и талонът му трябва. И специално сме дошли да го направим това нещо”, посочва той.

И двамата биха предпочели да платят глобата по интернет. Росица е категорична, че бъдещето е в технологиите и така ще се спести време и средства.

Не само глобите, но и документите за собственост на колите могат да се издават онлайн в новия електронен портал на МВР. От първи юли услугата е достъпна.

Председателят на транспортната комисия в парламента Настимир Ананиев коментира, че се надява порталът да повиши събираемостта. „Също така сме обсъждали и възможности, които да влязат в други закони. Да се използват държавните институции, които да връчват такива постановления.”

Тъй като много от нарушителите се крият и не си получават актовете, се обмисля и вариант те да се връчват когато отивате да искате справка в общината или да си плащате данъците.

Млад водач на пътя

За първи път в закона депутатите въведоха и понятието млад водач. То касае всички, които са взели книжка и през първите две години зад волана ще имат по-малко контролни точки в талона си.

Предложението е вместо 35, да им се дават 28 точки, да нямат право да шофират сами, а да са с придружител, да не управляват мощни автомобили. Някои от предложените санкции също са завишени- младите водачи да се глобяват, ако при проверка е установено, че са шофирали 0.2 промила алкохол в кръвта. До момента са на второ четене в Закона за движение по пътищата транспортната комисия в НС прие още някои много важни поправки, с които да ограничи инцидентите и тежките катастрофи.

Мерки срещи каращите опасно

Повечето от приетите правила са срещу каращите опасно на пътя. Глобите за превишаване на максимално допустимата скорост във и извън населено място за водачи на леки коли, на автобуси или на камиони скачат двойно. Например, ако шофьор кара с от 31 до 40 км/ч над допустимото в населено място, глобата ще е не 200, а 400 лв. От 300 на 600 лв. се вдига санкцията за водачи, които се движат с от 40 до 50 км/ч над разрешеното.

За превишаване над 50 км/ч глобата скача от 350 на 700 лв., като според закона в момента тези водачи няма да имат право да шофират три месеца. За всеки следващи 5 км превишаване глобата се увеличава с 50 лв.

Извън градове и села глобите за висока скорост стават 300, 400 и 600 лв. за превишаване със съответно от 31 до 40, от 41 до 50 и с над 50 км/ч. Санкцията стига и до 1000 лв. за шофьори от обществения превоз на пътници и тези, които карат опасни товари.

50 лв. пък ще плаща водач, който превозва пътник без каска или предпазен колан, решиха още депутатите. По предложение на Иван Вълков от ГЕРБ, глобата ще е 1000 лв. и отнемане на книжката за три месеца, ако  шофьор влезе в насрещното движение. При рецидив санкцията е 4 хил. лв. и отнемане на свидетелството за половин година.

Строго и към пияните шофьори

Променени са и санкциите за шофьорите, хванати с алкохол в кръвта. Пияните водачи се разделят в две категории  от 0,5 до 0,8 промила се предвижда лишаване от книжка за 6 месеца и глоба от 500 лв. Над 0,8 до 1,2 промила включително - лишаване за 12 месеца и глоба 1000 лв.

Водач, който организира или участва в нерегламентирани състезания, ще бъде лишен от книжка за 12 месеца, а глобата е до 3000 лв. При повторно нарушение свидетелството се отнема за 3 години, а глобата ще е 5000 лв.