Учителските заплати ще са по-високи от септември. Това обяви образователният министър Анелия Клисарова. Междувременно, отново има различни позиции относно промени в Закона за средното образование.

Законът, който се пише от 8 години, няма да е завършен и през тази. Има обаче резултат от онлайн допитване за средното образование. На сайта на образователното министерство са си дали мнението близо 10 000 души. Въпросите са 20 –отнасят се до най-спорните теми в средното образование, като продължителността на обучението и каква санкции да се налагат на учениците. Интересно е, че 90 на сто участвалите в анкетата са учители и ученици, а само 10 на сто - родители.

Според 2/3 от анкетираните слабите ученици от първи до четвърти клас трябва да полагат поправителни изпити и да повтарят класа. Учителите подкрепят идеята, но родителите са против. В сегашния вид на закона всеки ученик в начална степен продължава в по-горен клас.

„Според мен трябва да се вземе едно оптимално решение в случая - първи-втори клас да не се повтаря, трети да има поправително, а четвърти да остане”, казва Клисарова.

Сега най-крайната санкция за един ученик е преместване в друго училище. Родителите в анкетата дават идеи за по-сурови наказания - като изключване от училище, бой на ученика и дори забрана за кандидатстване във ВУЗ.

Анкетираните са заели различни позиции и по темата за завършване на основното образование – 7 или 8 клас.

Повече от половината анкетирани пък са на мнение, че директорите трябва да управляват за определно време. Актуалният въпрос за въвеждане на един учебник по предмет не е включен в допитването.

На електронната поща на министерството са получени много оплаквания за трудно разбиране или невярно съдържание на учебници. В други писма ученици искат промени в учебната програма - повече часове по английски език например. В рамките на анкетата на министерството ученици са поискали в закона да има специално перо - средства за самоуправление на ученика.