Държавата впряга цялата си мощ, за да опази черешовата реколта от набези. Полиция, жандармерия и военна техника ще пазят сладкия плод от крадци. Малко преди старта на беритбата, вицепремиерът Цветан Цветанов и земеделският министър Мирослав Найденов се срещнаха с производители и прекупвачи.
Да няма крадци и да няма картелни споразумения за цените на черешите беше обещано на среща в Кюстендил. В края на май започват патрулите по черешовите градини. Във войната за черешите и тази година ще влезе техника, която пази държавната ни граници. Термовизьори, кучета, денонощни патрули и камери ще пазят сладкия плод от крадци.
Черешовата война на държавата срещу крадците в Кюстендил започва в края на май, когато тръгва беритбата на сладкия плод. За първи път тази година ще се слагат и камери по пунктовете и черешовите градини.
„Новото, освен традиционните мерки е, че предоставяме на МВР още 300 литра гориво месечно и 32 камери, които ще следят пунктовете и подстъпите на опасните масиви”, каза кметът на Кюстендил Петър Паунов.
Засилената охрана на градините през миналия сезон е дала резултати, отчитат от МВР. За целия сезон са направени само 4 кражби на 160 килограма череши. Сега държавата пак открива временни КПП-та по кюстендилските села, за да не се изнася и продава на черно сладкия плод.
Освен черешите, жандармерия ще пази още прибирането на слънчогледа, гроздето и житото.
„Има райони, където имаше сериозни невралгични точки, със сериозно напрежение, със загуба на всякаква държавност или политика в интерес на производителите, а ние знаем, че когато сядаме на масата, искаме да има произведено в БГ”, коментира Цветан Цветанов.
Производителите в Кюстендил признават, че са си отдъхнали от набезите, но се оплакват от роша реколта.
Черешите обаче ще са едри и сладки, твърдят производителите. Засега обаче не се наемат да кажат за колко ще ги купуваме от пазара.