Под охраната на полиция и жандармерия най-известното злато на България – Панагюрското съкровище, беше закарано от Националния исторически музей - в града, където е открито.

При засилените мерки за сигурност единствено екип на bTV измина пътя на безценните антики.

В три куфара със специални ключалки, без огнеупорни стъкла, но в секретен трезор - така пренощува Панагюрското съкровище преди да тръгне на път към дома. Ръководителят на отдел „Археология” в НИМ Гавраил Лазов обясни, че при сложната процедура по отваряне на витрините най-голямо внимание се обръща при изваждането на предметите и проверката на автентичността им.

В брониран камион и със специална охрана антиките пропътуваха трасето за час и 45 минути - без проблеми и инциденти. В Панагюрище посрещнаха най-известното българско злато с облекчение и вълнение.

„Досега нито един не е успял още, и при съвременните технологии никой още не е успял, да получи неговата тежина, неговия обем, начинът на направата,” коментира пред bTV директорът на музея в Панагюрище Атанас Шопов.

С часове в музея продължи проверката за автентичността на съкровището, за което се водят десетки съдебни дела от наследниците на хората, които са го открили. Съкровището е открито случайно от тримата братя Дейкови, които копали глина за тухли, и един от внуците им – Манчо Данев, непременно ще иде да го види.

„Има белег на врата на едното от еленчетата. Просто е врязано и това е оригинала, няма ли го това, значи е копие,” твърди Данев.

Над 30 000 души са зърнали съкровището при първото му завръщане в Панагюрище. Сега златото ще остане там до 16 май, а музеят ще работи докато и последният човек не си трътне от трезора.