Социалистите изразиха днес съмнения относно законността на искания от президента референдум за изборното законодателство, който трябва да се проведе тази есен заедно с местните избори. От БСП обявиха, че заради нарушени срокове той трябва да бъде отложен. А от президентството контрираха, че са спазили стриктно закона.

Тезата на БСП е, че предишният референдум по тази тема е бил отхвърлен преди година - на 17 юни, а по закон нова подписка по същия въпрос не може да се внася точно 1 година, което важало и за президента.Така той трябвало да изтегли искането си и да го внесе пак на 18 юни.

От „Дондуков” 2 обаче са категорични - срок за президента в закона няма, а позицията на БСП игнорира волята на българските граждани да се произнесат за вота.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В писмо до медиите президентът Росен Плевнелиев обяви, че предложението му е законно, защото за него сроковете, цитирани от БСП, не важат. Управляващите също бяха категорични, че проблем няма.

"Искрено вярвам, че това, което днес се случва, не е правилният подход. От страна на някои опозиционни сили към националния референдум. Очаквам отговорни действия, сигурен съм , че този референдум ще се случи. + Нека да си дадем сметката, че ако отново играем конюнктурно и 43-ото НС, както 42-то НС , се отнесе по един изключително безотговорен начин към националния референдум, това ще има дългосрочни лоши и непоправими последици за българската демокрация”, коментира по-късно Плевнелиев.

И докато управляващи и опозиция се караха в кулоарите, депутатите отхвърлиха пет проекта за промени в закона за референдумите. Прието беше само предложението на ГЕРБ.

Новите промени дават възможност на българите зад граница да участват в допитвания. Ако в една календарна година има избори и референдум, те ще се съчетават.

И утре темата за допитванията ще бъде във фокуса на вниманието. Вече е ясно, че реформаторите ще искат въпроса за мажоритарното гласуване да бъде формулиран по друг начин. За да наваксат с работата депутатите гласуваха утре да няма парламентарен контрол. Заседанието ще бъде посветено само на законодателна дейност.