Ние показахме, че в тези трудни времена могат да се взимат правилни решения, които да водят до добри резултати. Това каза президентът Росен Плевнелиев пред изпълнителни директори на финансови институции от Лондонското Сити, цитиран от прессекретариата на държавния глава. Държавният глава е на работно посещение във Великобритания.
Плевнелиев посочи, че в условия на тежки финансови ограничения, които засегнаха цяла Европа, България е избегнала нови дългове и има втория най-нисък държавен дълг в ЕС.
По този начин следващото поколение ще може спокойно да планира приоритетите си, без да изплаща нови дългове, допълни президентът.
Въпросът за България е не дали, а колко бързо ще върви напред, смята президентът. Той припомни, че страната реформира пенсионната система и публичната администрация, започна и реформа във водния сектор.
Все още има проблеми в съдебната система
Но работим усилено, за да ги преодолеем, каза още Плевнелиев. Държавният глава посочи, че България предоставя много добри възможности на бизнеса за позициониране в региона на Югоизточна Европа.
Продължава изграждането и подобряването на инфраструктурата, големи са и възможностите за концесия на летища и пристанища.
Според президента, огромен е потенциалът за инвестиции в енергийната област. Диверсификацията на енергийните доставки остава голяма тема за България.
"Не искаме да сме зависими само от една тръба"
коментира още държавният глава. Инвестициите в енергетиката и енергийната ефективност разкриват големи възможности за стимулиране на малкия и средния бизнес в България.
Президентът представи и предимствата за инвеститорите, които страната ни предлага и с новия Закон за публично-частното партньорство. Само във водния сектор през следващите години се очаква инвестициите да достигнат между 10-12 млрд. лева в следващите години.
"Перфектна макроикономическа картина на България"
Такава е оценката на представителите на Лондонското Сити. Те посочиха, че параметрите на бюджетния дефицит са много добри и страната ни успява да поддържа икономически растеж.
Според финансовите институции обаче са необходими повече инвестиции за повишаване на производителността на труда и в отрасли с висока добавена стойност.
Участниците в бизнес срещата проявиха интерес към възможностите за приватизация на „Българския енергиен холдинг” и Пристанище-Варна”, както и от правителствените мерки за насърчаване на малките и средните предприятия.
Участие в срещата, организирана от кмета на Лондонското сити Дейвид Утън, взеха посланикът на Великобритания у нас Джонатан Алън, представители на City of London Corporation, Morgan Stanley International, Deloitte, JP Morgan, EC Financial Associates, British Petrolium, Skandinaviska Enskilda Banken, Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ и други.
Президентът получи и поздравления за победата на българските волейболисти над Германия.
Днес държавният глава ще посети информационно-технологичния клъстер „Tech City UK”, a вечерта ще се срещне с наши сънародници, работещи в Лондонското Сити.