ГЕРБ ще внесе вот на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски. Темата ще бъде сигурността. Това обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в парламента. Според него провалите на управляващите в този сектор са най-големи.

"Аз мисля, че толкова провали вече там се насъбраха и дори някои медии се опитват да прикрият проблема с бежанците. Изведнъж беше бум, всички всеки ден само това правеха, и сега все едно се изпариха тези бежанци. Те нито са се изпарили – пак са си по градовете, пак са си по джамиите, пак са си тук. Просто дойде команда от „фамилията” да не се пише по тази тема. Това ще бъде вотът”, обясни експремиерът.

Друг провал били безпрецедентните подслушвания. "Това е безпардонно подслушване. Вие видяхте просто какви детски обяснения те дават на лична кореспонденция - видите ли не били МВР или ДАНС, а частни структури, които, всъщност, по смисъла на закона са организирани престъпни групи. Кой работи по тях, до къде са стигнали. Защо са толкова спокойни, че само по нас ще излизат такива разговори - те да не би да не разговарят, да не би като излъчват областни управители, министри да не водят преговори, да няма такива срещи преди да стигнат до прегръдка и целувка, нима така спонтанно се срещат на Орлов мост", продължи Борисов с въпросите.

Другите провали на кабинета в сектор "Сигурност" според Борисов  - "това, че разбиха службите, че контрабандата придоби размери, при които дори бюджетът и фискът са застрашени вече… има теми, които всички са в тази посока".

Той уточни, че вотът на недоверие ще бъде внесен "някъде в средата на февруари".

В понеделник от Цецка Цачева обяви на пресконференция, че от ГЕРБ ще внесат вот на недоверие към кабинета до края на следващата седмица. Тогава обаче те уточни, че все още се обсъждал в каква област ще бъде вотът.

Предложения за промени

В същото време на брифинг в парламента зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов информира, че партията предлага законодателни промени в сектор "Сигурност" и връщане на ГДБОП в МВР.

Законодателните промени били свързани с ликвидиране на дублиращи функции между ДАНС и МВР, връщане на ГДБОП в МВР, връщане на изискването председателят на ДАНС да е с минимум 12 години професионален стаж. От ГЕРБ искат и връщане на законовата разпоредба, според която председателят на ДАНС се назначава с указ на президента.