На последните избори имало по-малко недействителни бюлетини, отколкото на предишни, но избирателите не разбрали за това, заяви вътрешният министър Цветан Цветанов, който се включи във форум, организиран от Асоциация „Прозрачност без граници”.

На дискусия на тема „Прозрачност и почтеност в политическия процес” вицепремиерът каза, че била необходима по-активна разяснителна кампания. Той посочи, че на първия тур за местните избори през 2007 г. недействителните бюлетини са били 235 946, а на първия тур на местния вот през 2011 година – 185 862.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

По думите на Цветанов на първия тур на президентските избори през 2006-а са отхвърлени 77 374, а на първия тур през 2011 г., съответно 229 884, като в смесените региони имало 180 000 недействителни гласа.

„Сами си направете извода дали не е имало политически договорки за президентските избори,” каза Цветанов и добави, че на втория тур на вота за държавен глава непризнатите бюлетини са били много по-малко.

Организационните нарушения са били основен проблем на отминалите президентски и местни избори, според българското представителство на „Трансперънси интернешънъл”.

И на първия, и на втория тур на вота, делът на организационните нарушения се запазва около 50 на сто. Една четвърт от всички нарушения са за незаконна реклама и агитация.

Контролираният вот над избирателите и купуването на гласове са също сред основните проблеми на отминалия вот.

В сравнение с 2009 г., на изборите през 2011-а се наблюдава тенденция на увеличаване на контролирания вот и в същото време на намаляване на явлението - купени гласове.

Съобщенията за изборни нарушения и купуване на гласове по време на местните и президентски избори у нас накараха наблюдателите на ОССЕ да призоват българското правителство за реакция на упоритите обвинения. Евронаблюдателите подчертаха, че е необходимо по-нататъшно подобряване на изборния процес, като добавиха и опасенията си за оказване на натиск върху някои избиратели.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Представителите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа посъветваха да проведем разследване по сигналите за изборни измами. Наблюдателите разкритикуваха централната избирателна комисия за неспособността й да взема навреме решения по важни проблеми, което довело до закъснялото обявяване на резултатите от първия тур.

Според Цветан Цветанов купуването на гласове е най-интензивно в предизборната кампания и по време на гласуването. Вътрешният министър смята, че за ограничаване на явлението ще допринесат обществените дискусии преди изборите.

Във форума на „Прозрачност без граници” се включи и опозицията. Според депутатът от Коалиция за България Георги Пирински резултатите от последните избори са били много тежко деформирани. Пирински припомни, че за левицата е имало конфликт на интереси в назначаването на министъра на вътрешните работи за ръководител на предизборния щаб на ГЕРБ.