Седмица, след като Сергей Станишев обяви в ефира на bTV, че предложението на Делян Пеевски за шеф на ДАНС е дошло от страна на ДПС, а два дни по-късно Лютви Местан подчерта, че отговорността за спорното назначение е „обща”, темата продължава да вълнува публичното пространство, а въпросът „Кой първи е предложил Пеевски за поста?” все още остава с неясен отговор.
Днес лидерът на БСП подчерта, че не бяга от отговорността си, защото бил един от „трите политически фигури, които застанаха зад тази кандидатура”. Пред радио К2 Станишев изтъкна, че „за съжаление” на Пеевски не било дадено нужното време, за да докаже, че е подходящ да оглавява ДАНС.
„В онзи момент това бе преценката и на премиера Орешарски, и на г-н Местан, и моята, защото смятах, че действително има желанието и качествата да свърши тази работа за държавата. За съжаление това вече не може да бъде доказано, защото на следващия ден г-н Пеевски подаде оставка по свое желание, виждайки реакцията на обществото”, заяви социалистът.
Той коментира и назначенията по време на управлението на ГЕРБ, определяйки ги като „срастване на партията и държавата и употребата на държавата за партийни нужди”.
Кабинетът с резултати и за хората, и за бизнеса
„Изминаха тежки и работни 100 дни на това управление и въпреки натиска върху правителството, въпреки усилията да се направи всичко възможно правителството да не работи, то работи и постигна за кратък период от време, в изострена политическа среда, конкретни резултати – и за хората, и за бизнеса, и за държавата като цяло”, отбеляза още лидерът на европейските социалисти.
Той подчерта, че вчера в парламента се е провел важен дебат за подготовката на споразумението с Европейската комисия за това как ще използваме тези милиарди, които са планирани като израз на солидарността на ЕС за България във фондовете.
Относно отправените обвинения към бившия премиер Борисов, че с бездействието си е намалил средствата от ЕС за следващия програмен период, Станишев заяви, че се е позовавал на факти. „Правителството на Борисов през септември 2012 заяви, че България очаква от ЕС 18-19 млрд. евро. Между другото България е от малкото страни, които отидоха на тези преговори, без национален мандат, ние настоявахме и бяхме готови да подкрепим такъв. Това щеше да даде повече козове в тези преговори”, допълни той.
Според него строежът на магистралите и пътищата е много важен, но липсата на цялостен подход към тях намалява ефекта им върху икономиката.
Ако хората не искат АЕЦ, няма да строим „Белене”
По темата за развитието на българската енергетика лидерът на БСП посочи, че през следващите месеци икономическото ведомство трябва да подготви проект, който да бъде максимално балансиран, така че да се произвежда достатъчно ток за вътрешни нужди и да запази положението на България като страна износител на ток.
„В резултат на ограничения, които бяха изкуствено наложени от ГЕРБ през 2012, и непоносимата и правеща неконкурентен българския ток такса пренос, ние се превърнахме в транзитна страна”, припомни Станишев.
Той изрази мнение, че по проекта за АЕЦ „Белене” има няколко въпроса, по които цялото ни общество трябва да отговори. „Първо, искаме ли да бъдем ядрена държава? Защото, ако повечето българи кажат, че не искат да има атомна електроцентрала, тогава е лесно – не строим нито „Белене”, нито седми блок на АЕЦ „Козлодуй”. Във всички стратегии досега, дори и в тези на правителството на Борисов, е записано, че трябва да развиваме ядрена енергетика, да запазим този капацитет, който имаме – интелектуален, технологичен”, обясни Станишев.