Скандалът „Пеевски-Василев” наля масло в огъня. Така пред bTV бившият финансов министър от кабинета "Сакскобурготски" Милен Велчев отговори на въпроса как се стигна до проблема с разклащането на банковата система у нас. Той обаче посочи, че след като сега ситуацията се е нормализирала, следва и политици, и общество да си научат урока – да не допускат повторно създаване на условия за подобна криза.
Велчев, който е главен изпълнителен директор на българския клон на „ВТБ Капитал” - инвестиционният бизнес на „ВТБ Груп”, отказа да коментира каквато и да е информация за руската банка. Преди около седмица се появи информацията, че планира да участва в увеличаването на капитала на българската Корпоративна търговска банка (КТБ) в трудния за нея момент на поставяне под особен надзор от БНБ. От ВТБ впоследствие опровергаха каквито и да било намерения да „спасяват” КТБ.
Пред bTV Велчев препрати всички въпроси, свързани с руската банка към нейния пресцентър. Във връзка с КТБ само потвърди, че се работи над вариант за национализация на банката на Цветан Василев, за да може на 21 юли тя да отвори врати „като нормална банка”. Ексминистърът подчерта, че не знае къде е Василев в момента и не поддържа връзка с него.
Според Милен Велчев през последните дни е имало доста непремерени и ненужни изказвания на политици по отношение на банките. Те обаче не били съзнателни и злоумишлени с цел да сразят банковата система.
„Политиците не знаят и не е тяхна работа да знаят реалното състояние на една или друга банка. Това е работа на БНБ. Но винаги има риск от епизоди на загуба на доверие – в политиците и регулаторните органи”, констатира финансистът.
Той даде и свое обяснение на формулировката „финансово стабилни сме, но сме най-бедни в Европа”. Това се дължало на загубата на желание за реформи през последните 7-8 години. Затова, според Велчев, България има нужда и само ще спечели от разговори с МВФ.