Премиерът Бойко Борисов е поставил задача на външния министър Даниел Митов да нормализира крайно острата позиция на Русия към България. Това коментира Борисов пред журналисти в парламента.

Външният министър Даниел Митов ще има двустранна среща с руския си колега Сергей Лавров в рамките на среща на външните министри на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество в Сочи.

"Задачата, която съм му поставил, е да нормализира, ако е възможно, разбира се, крайно острата позиция на Русия към България, както и нашата към тях, и превръщането ни в най-голям враг на Балканите за Русия", коментира Бойко Борисов, цитиран от БТА.

„Знаете, президентът Путин, премиерът Медведев ходят в Атина, Белград, Будапеща, обикалят ни, създава се едно излишно напрежение, което не искаме”, добави той.

По думите му българската политика е такава, че да е балансирана с всички.

Борисов посочи, че България има да решава въпроси с Русия по енергийни проекти, облекчаване на визовия режим, санкциите. Тази година санкциите няма да паднат, но за догодина се надявам да се облекчат поне в сферата на селското стопанство, защото там търпим много загуби към момента, коментира премиерът.

Доволен съм, че най-сетне руската страна разбра, че европейската позиция и българската позиция са едно и също, добави той.

От последните изказвания на президента Путин и на всички останали става ясно, че те вече съзнават, че Европа е тази, която трябва да вземе решението, а ние като част от Европа ще бъдем солидарни с нея, каза Борисов.

Според него газовият хъб може да мине заедно в един пакет със "Северен поток" 2.

В отговор на въпрос, премиерът отново коментира двойните стандарти в ЕС. "Не може да кажеш, че "Южен поток" е лошо за Европа, а "Северен поток" 1 и 2 са хубаво за Европа", каза той.

Относно искането на ЕК да продадем част от "Булгартрансгаз", премиерът коментира, че от дълго време в Европа тече процедура да се раздържавяват всички тези компании с различни оператори.

На комисаря Маргрете Вестегер доста обстойно й обяснихме защо в България това не искаме да се случи и защо е опасно за страната ни, каза Борисов. Той посочи, че е обяснил и на Жан-Клод Юнкер и на Доналд Туск. Предложили сме две-три алтернативни решения - да разделим самия оператор от собствеността, надявам се да го приемат, каза премиерът.