Българският народ не заслужава да бъде лишен от дебат в парламента по референдум за изборните правила и идеята за национално допитване да изпадне в бюрократични процедури с неясен край. Това коментира късно снощи президентът Росен Плевнелиев на среща с близо 200 сънародници в българското посолство в Лондон.
Вярвам в отговорното отношение и продължавам да апелирам референдумът да се проведе заедно с изборите за членове на Европейския парламент на 25 май. Не искам да вярвам, че партиите в парламента имат интерес от ниска избирателна активност, заяви още Плевнелиев. Държавният глава изрази загриженост от възможността съзнателно да се отлага провеждането на референдума за летните месеци. "Това би било непочтено отношение, затова в рамките на Конституцията ще дам всичко от себе си този референдум да се проведе по един достоен начин", заяви Росен Плевнелиев.
Сънародниците ни в Лондон отново поставиха въпроса за създаването на Съвет за българите в чужбина. Плевнелиев припомни, че по инициатива на президентската институция темата беше дискутирана с представители на българските общности от цял свят. По бъдещата Стратегия за българите в чужбина все още се дебатира, поясни Росен Плевнелиев, като напомни, че президентската институция няма законодателна инициатива. Една част от тази стратегия трябва да бъде и възможността българите да могат да гласуват електронно и във всяка част на планетата, но е необходима политическа воля това да се случи, смята президентът.
По отношение на дискусията за ограниченията за трудовия пазар и проблемите на имигрантите в някои държави от Европейския съюз, президентът коментира, че българите се интегрират много по-добре от много други чуждестранни и местни общности. За пример Плевнелиев посочи Германия, където има около 125 хиляди българи. Сред тях безработицата е 7.2 на сто, сред германците е 7.7%, а сред другите чуждестранни общности там е 14.4 на сто. Това, според президента, означава, че българите се справят и се интегрират много по-добре дори от местната общност, защото са трудолюбиви, посветени, дисциплинирани и добре образовани.
Когато Брутният национален продукт на глава от населението достигне около 60 на сто от средния за Европейския съюз, тогава сънародниците ни ще започнат да се връщат в България, прогнозира президентът. Той даде за пример редица държави с аналогични процеси, сред които Испания, Гърция, Португалия, Полша, Словакия, Чехия.
Днес Плевнелиев ще разговаря на аудиенция с кралица Елизабет II. Президентът ще проведе разговори си държавния секретар по външните работи Уилям Хейг и с министъра на професионалните умения и предприемачеството Матю Ханкок.
Репортаж на специалните пратеници на bTV в Лондон Светослав Иванов и Иво Иванов очаквайте в bTV Новините в 19.00 часа!