Президентът сезира Конституционния съд с искане за обявяване за противоконституционно решението на Народното събрание от 19 юни 2013 г., с което парламентът отмени избора на председател на ДАНС от 14 юни 2013 г., съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Според Росен Плевнелиев решението на Народното събрание е в противоречие с основни принципи, предвидени в основния закон. Конституцията и законите на страната въвеждат мандатност за публични органи, с което създават защитен механизъм на демокрацията.
Мандатът на орган не може да бъде прекратен предсрочно на база субективна преценка. Той може да бъде прекратен предсрочно само на основания, предвидени в Конституцията или закон. Такива основания в случая няма, пише в позицията на президента.
Плевнелиев отправи и искане пред Конституционния съд да бъде дадено задължително тълкуване от кой момент се прекратяват пълномощията на народен представител, когато той бъде избиран от парламента на друга длъжност и е встъпил в тази длъжност с полагане на клетва.
Според държавния глава, в съответствие с духа на основния закон следва да се приеме, че решението на Народното събрание, с което парламентът избира свой член на друга държавна длъжност, след като има и желание на народния представител за това, е основанието за прекратяване на пълномощията му като депутат.
След избирането на Пеевски за председател на ДАНС той се оттегли като народен представител. От ДПС твърдят, че той реално не е встъпил в длъжност и има право да продължи да бъде депутат. Според ГЕРБ обаче Пеевски няма това право по Конституция, защото е положил клетва пред НС като шеф на Агенцията. На 8 октомври Конституционният съд официално осигури мястото на Делян Пеевски в парламента, тъй като мнозинството съдии не успяха да излязат с решение по казуса.
Снимка:
Ладислав Цветков