„Ако е възможно да бъдем еднакво бедни, не да бъдем различно богати”. Това според социалния министър Хасан Адемов е мисленето на хората, недоволни от факта, че заради няколко стотинки се разминават от увеличение на пенсията или от допълнителна помощ. В разговор за осигурителната система в България, изградена на принципа на солидарността, стана ясно, че търсенето на справедливост няма шанс да направи всички доволни.
Обяснявайки ситуацията, министърът изтъкна, че съществуват хора, които получават минималната пенсия за страната, но техният осигурителен принос не е достатъчен дори за нея. За това пък държавата покривала липсата, давала енергийни помощи и осигурявала социални услуги. По думите му „синдромът на границата” винаги съществува, но в условията на криза е невъзможно да се универсализират пенсиите.
В посока „оптимизъм” Адемов коментира идеята да се въведе швейцарското правило за индексиране на пенсиите от 1 юни. При него трябва да бъде определен процент на увеличение, обвързан с инфлацията и нарастването на осигурителния доход. При дефлация тази година, но „голям ръст на осигурителните доходи”, той може да се изрази в цифри като 3% увеличение през 2014-а, според министъра, който припомни, че 2009-а е бил 17%.
Хасан Адемов обяви, че в бюджета са заделени 10% от Брутния вътрешен продукт под формата на 8 милиарда и 100 милиона лева само за пенсии и обезщетения. „Ако имаме по-голям БВП, по-голяма заетост, по-малък сив сектор, ще разчитаме и на по-висок процент. Ако няма постъпления, това означава няколко месеца щастливи, след това...”, каза той.
Социалният министър коментира и друга вълна на обществено недоволство - групите хора, които се пенсионират по-рано като военни и полицаи. Отново наблягайки на принципите, Адемов обясни, че пенсиите в България като правило са за осигурителен стаж и възраст. Изискването възраст обаче липсва в МВР и от години няма правителство, което да се е наело със задачата да го въведе.
Адемов заяви, че ще предложи въвеждане на възраст и за вътрешното министерство, но отговорността каква да бъде тя ще остане в ръцете на Консултативния съвет за тристранно сътрудничество и „политиците” под формата на Министерски съвет и Народно събрание. На въпрос страхува ли се да направи това предложение, министърът отговори: „Страхът е понятие от категорията на емоциите. Не мога да кажа, че се страхувам. Страхът е чувство, което не бива да притеснява правителството”.
По въпроса с тавана на пенсиите от думите му стана ясно, че се е взело „едно от по-малко несправедливите решения”. Той ще бъде 35% от максималния осигурителен доход (2400 лева) – 840 лева.
Адемов коментира и изисканите с писмо на финансовия министър „препоръчителни” 10% съкращения в държавната администрация. Той отново успокои, че свиването на щатове няма да става механично. Според него ще се работи в посока реформираме на администрацията там, където има дублиране на структури и неефективни такива. Той допълни, че всяко министерство трябва да изготви анализ за това, който ще се разглежда на заседанието на МС в сряда. „Ако изобщо се стигне до съкращения, това ще се случи след 1 януари”, каза Адемов и обясни, че фискален ефект от това би могъл да се наблюдава едва през 2015 година.