Според стенограма на Министерски съвет от 2008 г., прочетена от премиера Бойко Борисов на днешното заседание на правителството, кабинетът на Станишев давал 300 млн. лв. от бюджета на Българския енергиен холдинг (БЕХ) за изграждане на АЕЦ „Белене”.
„300 милиона от бюджета в края на октомври 2008 г., когато светът лети в най-тежката икономическа и финансова криза”, възмути се Борисов.
В стенограмата от заседание на МС от 23 октомври 2008 г. пише още, че тогавашният премиер Сергей Станишев и енергийният министър по това време Петър Димитров разговарят за проекта АЕЦ „Белене”. Тогава двамата обмислят отлагане на заседание на МС за АЕЦ „Белене”, което дава право на Сергей Кириенко – шефа на руската компания изпълнител, да направи изявление, че ако Белене закъснее, виновна за това ще е българската страна.
„Сиреч – те са грамотни. Сега се правят на неграмотни. Те тогава знаят какво причиняват на бюджета и на дефицита, и най-вече извън страната на финансовите институции, когато четат за такива нерегламентирани плащания на такива суми”, каза Борисов.
„Бива, бива да се лъже, ама точно има тази приказка – да изкараме, че всички са маскари”, добави премиерът.
Премиерът направи сравнение, че за 30 милиона лева, колкото днес допълнително отпуска правителството на общините, ще има 19 нови детски градини и 15 ремонтирани. "За 300 милиона – колко детски градини нови и колко - ремонтирани – това да бъде пресметнато", каза Борисов.
След като той показа кашони с документи по проекта, поредното разкритие идва в момент, в който само може да засили политическия туш няколко дни преди референдума, който е в неделя.
"Колеги от БСП, лъжете, лъжете и пак лъжете. И срещу тези лъжи има документи", заяви по-късно днес от парламентарната трибуна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
"Знаели сте още в края на 2008 г., че според RWE проектът струва 10 милиарда евро. Това писмо, за ваше съжаление, е в НЕК и го има в електронната система на МИЕТ, получено на същия ден, в който е изпратени", обърна се той към социалистите.
Груби нарушения
Установени са груби нарушения на Закона за обществените поръчки по проекта АЕЦ „Белене”. Това пък се посочва в междинния доклад на временната анкетна комисия в парламента за АЕЦ „Белене”. Докладът се представя в пленарна зала от председателя на комисията Диан Червенкондев.
Той заяви, че от проведената през 2005 г. обществена поръчка, свързана с избора на изпълнител за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на блокове 1 и 2 на АЕЦ “Белене”, както и сключеното споразумение, и всички допълнения към него, са направени няколко основни констатации.
В обявената процедура е нарушен Законът за обществените поръчки. Не са договорени всички основни параметри на договора за инженеринг, доставка и строителство. Неизяснените въпроси са свързани основно с плащането за ключови събития, с графиците за плащане и с определянето на формулата за ескалация. Посочените параметри остават недоговорени и при подписването на Споразумението от 29 ноември 2006 г.
В споразумението се поставя допълнително и 12-месечен срок, в който да се приключат преговорите по окончателния договор за инженеринг, доставка и строителство на АЕЦ „Белене“.
На второ място, съветът на директорите на НЕК единодушно упълномощава главния изпълнителен директор и изпълнителния директор да сключат договор за инженеринг, доставка и строителство на АЕЦ „Белене” с класирания на първо място „Атомстройекспорт” за сумата от 3 млрд. 997 млн. 260 хиляди евро. В доклада на агенцията се установява, че по смисъла на Закона за обществените поръчки и взетото решение на съвета на директорите на НЕК няма подписан такъв договор.
На 29 ноември 2006 г. се подписва споразумение, по силата на което страните се задължават да продължат преговорите по някои недоговорени до този момент условия, сред които е формулата за ескалация на цената, която е следвало да се договори между страните до 31 май 2007 г. на базата на ЕВРОСТАТ и което да направи крайната цена на проекта определяема. Дори и след изтичане на посочените срокове, няма договорена формула за ескалация и цената остава неопределяема.
Със споразумението се възлагат предварително част от дейностите по проекта на стойност 193 189 000 евро, което е грубо нарушение на Закона за обществените поръчки. Изплатени са и суми при подписването на споразумението.
Депутатски прочит
Парламентът обсъжда временен доклад на Комисията „Белене”. Предложението беше направено от председателя на комисията Диан Червенкондев, който каза, че има неща, които трябва да бъдат разпространени и това ще бъде полезно за българските граждани.
„Червеният” депутат Михаил Миков предложи тази сутрин от парламентарната трибуна депутатите да не работят в петък, за да участват по-активно в кампанията за референдума за проекта АЕЦ"Белене". Обратното становище изрази Иван Костов от Синята коалиция с аргумента, че народните представители на работното си място могат да изразяват позициите си. При гласуването идеята на Миков бе отхвърлена.
В крайна сметка НС прие междинния доклад на временната парламентарна анкетна Комисия "Белене”.
Гласуваха общо 112 народни представители, от които "за" – 88, "против" – 16 и "въздържали се" – 8. Преди това Рамадан Аталай от ДПС се обърна към управляващите: "Бяхме против междинния доклад, защото останаха 3 дни до референдума и не се знае вашият министър-председател какво решение ще вземе в събота сутринта".
„Простено е на някои депутати от ГЕРБ да ползват изрази като лъжа, но не и на колеги, които се изявяват тук от 20 години”, заяви той. "Лъжата е насоката за манипулация. Ако не ни давате да изразяваме различното становище, защо се събираме тук", попита Аталай.
„Искате да манипулирате и обърквате обществеността, за да не може да вземе решение при първия референдум в демократичната история, обърна се той към ГЕРБ. Ако мислите, че с тези "хартишки" по някакъв начин влияете на обществеността, жестоко се лъжете”, заяви Рамадан Аталай.