Едно от предизвикателствата, срещу които трябва да се изправи новият здравен министър, е паралелният износ на лекарства. Той ще трябва да се справи и с напрежението, което беше предизвикано заради предложението догодина Здравната каса да не плаща нови лекарства.

Според експерти именно паралелният износ е причина периодично да изчезват дадени медикаменти от аптечната мрежа, а от това страдат пациентите.

Предложенията за промени в тази насока отлежават отдавна и така и не стигат до Народното събрание за гласуване.

bTV разполага с доклад на Агенцията по лекарствата, в който се описват схемите за легален и за нелегален износ и необходимостта от мерки.

Едно от лекарствата, което болните издирват, е за множествена склероза. Близък на пациент, който предпочете да остане анонимен, разказва, че втори месец не го намират в аптеките.

Сигнализирал е за това Здравната каса.

„Досега нямаме ясен отговор дали може да се намери на друго място, по друг начин или по друг ред. В общи линии отговорите на тези въпроси се свеждат до вдигане на рамене”, казва той.

В отговор до bTV от здравното министерство заявиха, че количеството от лекарството, което се внася у нас е два пъти по-голямо от нуждите на пациентите. А дефицитът, според експерти, е заради „паралелният износ”, при който търговци купуват лекарства от България и ги продават в други страни от ЕС, в които те са по-евтини, като печелят от разликата в цената.

В доклад до парламента, агенцията по лекарствата описва различни практики, сред които – основни дистрибутори дават медикаменти на нововъзникнали търговци, през които само се префактурират, за да се изнесат.

В други случаи директно се купуват от аптеките, което е незаконно.

От години се правят опити за промяна в закона, с която този износ да се следи, а за някои лекарства да се забранява, а паралелните търговци обясняват, че без електронна система, ефектът ще е съмнителен.

Последното предложение за промени на здравното министерство отлежава от лятото.

В доклада Агенцията по лекарствата настоява за правомощия, които да обхващат всички аспекти на лекарствената политика, каквато била европейската практика.