Министър-председателят Пламен Орешарски обсъди с президента по държавните въпроси на китайската компания Huawei Technology Уанг Ченг Донг възможностите за разширяване на инвестициите на компанията в България., съобщиха от правителствената пресслужба.
От Huawei обявиха, че обмислят създаването на регионален европейски център за изследвания и технологии в България и смятат да разширят дейността си извън Китай. Инвестициите им за развойна дейност през 2012 г. са в размер на около 5 млрд. долара.
Премиерът предложи да се проведе среща с български университети и изследователски институти в сферата, в която Huawei работят. До един месец ще започнат да проучват възможностите, като министър-председателят предложи да помислят и по въпроса за производство. Орешарски напомни и за договореното по-рано днес – Eximbank да бъде по-благосклонна към китайските инвеститори, които искат да инвестират в България.
„Иновациите и високите технологии са приоритет на правителството”, подчерта вицепремиерът Даниела Бобева след срещата. Тя отбеляза, че Агенцията за инвестиции ще разгледа намеренията на Huawei и според нея компанията може да се възползва от стимулите, които се предоставят за високо технологични инвестиции. „Ако назначават младежи непосредствено след като завършват образованието си, бихме могли да използваме мерки, които са в рамките на Министерството на труда и социалната политика за насърчаване на заетостта”, добави вицепремиерът.
Бобева каза още, че България е страна, в която няма валутен риск заради валутния борд, има ниско данъчно ниво и данъчният режим е устойчив. По отношение на поставения от Huawei въпрос за дългото чакане за визи и тромавата процедура Бобева изтъкна: „Обещахме да прегледаме процедурата и когато става дума за наемане на специалисти с високо образование и квалификация, да помислим за по-благоприятен режим, поне административно да го опростим”.
Huawei изразиха желание да участват и в обществени поръчки. „Има недискриминационен режим и ако отговарят на условията, могат да участват. С промените в ЗОП ние ще направим по-широк достъпът до обществените поръчки, тоест – да има повече конкуренция, за да се постигат по- добри условия”, добави още Даниела Бобева.