Моментът за инвестиране в Нова Европа е сега. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски по време на срещата си в Далиен с Уан Дзиенлин.
Премиерът запозна най-богатия, според "Форбс", китайски предприемач с възможностите за инвестиции в България, съобщиха от правителствената информационна служба.
"Разбрах, че вече имате инвестиции в САЩ. Трябва да дойдете и в Европа. Старото правило за диверсификация винаги е в сила", отбеляза министър-председателят. Той благодари за поканата за разговор за възможностите, които предлага страната ни и отбеляза: "Ще бъда щастлив, ако в края на срещата си кажете – как не съм разбрал по-рано".
Пламен Орешарски изтъкна, че в България секторът, който се развива бързо, е туризмът с неговите различни направления като, например, морски, планински, спа туризъм. Премиерът подчерта, че в страната ни годишно идват над 6 млн. чужденци. Министър-председателят каза още, че България е на първо място в Европа по брой минерални извори, част от които все още не са разработени добре. "В СПА-индустрията все още има много резерви", добави Орешарски. Също така той отбеляза, че България е известна като страната на розите и разказа за качествата на българското розово масло.
Уан Дзиенлин отбеляза, че досега не е бил в България и с удоволствие ще планира делегация, ръководена лично от него, да посети страната ни до края на годината. Китайският предприемач покани премиера да разгледа някои от обектите на компанията му, за да се запознае по-подробно с дейността й. Той изтъкна, че бизнесът, който развива, е именно в сферата на туризма и хотелиерството. Уан отбеляза още, че китайският пазар ще бъде голямо предизвикателство за българските фирми.
В края на срещата премиерът Орешарски подари реплика на най-старото злато, обработено в България. Подаръкът на Уан Дзиенлин за министър-председателя беше свитък, правен от първия китайски калиграф.
Премиерът се срещна и с президента на външнотърговската банка на китайците Ексимбанк. Причината - голямата кредитна линия, която правителството в Пекин още миналата година отпусна на страни от Централна и Източна Европа, в размер на 10 милиарда долара.
„Може би е отговорност на властите в България и на нас и на предишните, че не сме популяризирали достатъчно възможностите и голяма част от българския бизнес не знае за тази възможност”, заяви българският премиер.
"Бил съм в България веднъж. Казах и на премиера ви, че сме правили проекти, но бихме искали да засилим влиянието си в българската икономика, чрез още проекти в инфраструктурата и фотоволтаици”, заяви Ли Жуогу - президент на Ексимбанк.
Утре Орешарски ще участва в най-мащабната среща на световни лидери, икономисти, иноватори и учени на най-високо ниво в Азия, известна като летния Давос.